شفق قطبی در روسیه،تصویری به یاد ماندنی و خیره کننده

شفق قطبی در روسیه،تصویری به یاد ماندنی و خیره کننده

دیدن شفق قطبی برای خیلی از ما شاید بتوان گفت آرزو باشد، آرزوی تماشای رقص نورهای زیبا و خوش رنگ که با اشکال مختلف و خیره کننده ای  نظر هر کسی را به خود جلب میکند. تماشای چنین تصویر دلنشینی را نمیتوان بی تفاوت از کنارش گذشت و از دیدنش صرف نظر کرد.

شفق قطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولاً در عرض‌های نزدیک به دو قطب زمین که بر اثر برخورد ذرات باردارِ بادِ خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یون‌سپهر (یونوسفر) زمین به وجود می‌آید.

پیدا کردن زمان و مکان مناسب برای تماشای شفق قطبی کار آسانی نیست و نیاز به برنامه‌ریزی و تحقیق قبلی دارد در این مقاله امیدواریم شما را تا حدودی بتوانیم با این پدیده زیبا آشنا کنیم.

پدیده شفق قطبی در روسیه، ایسلند، گریلند، آلاسکا و تعداد انگشت شماری منطقه دیگر قابل مشاهده است. و این خود دلیلی بر این است که بسیاری از انسان ها آرزوی دیدن شفق قطبی را دارند ولی این شانس نصیب بسیاری از آنها نمی شود. برای خیلی از کسانی که دوست دارند این پدیده زیبا را ببینند سفر به این مقصدهای گردشگری به دلیل دور بودن نیازمند صرف هزینه های زیادی است. مانعی که باعث شده تا خیلی ها از دیدن آن محروم شوند. البته برای ما که در ایران زندگی میکنیم ، با توجه به نزدیک بودن کشورمان با روسیه، امکان دیدن شفق قطبی با هزینه ای معقول و طی کردن فاصله ای نه چندان طولانی وجود دارد.


درست است که شفق قطبی شب‌ها قابل دیدن است، اما باید بدانید که شفق‌ها در اثر فعالیت خورشید ایجاد می‌شوند. این پدیده در اثر برخورد ذرات باردار باد خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در جو زمین به وجود می‌آید. خورشید یک چرخه‌ی ۱۱ ساله دارد که شامل نقاط عطف حداکثر و حداقل سه یا چهار ساله می‌شود و در این زمان است که فعالیت شفق‌های قطبی به اوج یا حداقل می‌رسد.


این پدیده جوی تنها در شمال دایره قطبی کره زمین ایجاد می شود و نظریه های فراوانی درباره آن وجود دارد. منطقه ای که بسیار سرد و دارای شب های طولانی است. اما شفق قطبی، با شکلهای مختلف و ترکیب رنگ های سبز و قرمز و آبی آنقدر زیباست که این موانع قابل چشم پوشی هستند. از میان هشت کشوری که شفق قطبی در آن قابل مشاهده است، روسیه مرز طولانی تری با دایره قطبی دارد و  نقاط بیشتری در این کشور وجود دارند که می توان این پدیده زیبا را در آنها تجربه کرد.

روسیه کشور بسیار پهناوری است و برای تماشای پدیده شفق قطبی باید به بخش‌های شمالی آن سفر کرد. شفق قطبی پدیده‌ای بسیار رویایی و خیره‌کننده است. در این پدیده هاله‌های زیبایی از نور بصورت متحرک در آسمان دیده می‌شوند و تماشای آن هر کسی را شگفت‌زده خواهد کرد.

این مقاله به معرفی بهترین مکان های روسیه برای دیدن شفق قطبی می پردازد. با ما همرا باشید تا به شما نشلن دهیم که اگر قصد سفر به روسیه را داشتید برای دیدن این پدیده نادر یعنی دیدن شفق قطبی به کدام بخش های روسیه سر بزنید.

با اینکه در گاهی از مواقع در سنت پترزبورگ نیز امکان مشاهده شفق قطبی وجود دارد اما معمولا برای لذت بردن از آن باید از شهرهای بزرگ و فاصله بگیرید و به مکان‌های خاصی از جهان سفر کنید.


وجود جاذبه های گردشگری مختلف در روسیه به اندازه ای متنوع است که کمتر کسی را می توان یافت که روسیه را در لیست سفرهای آینده اش قرار ندهد، کشور روسیه یکی از جذابترین مقاصد توریستی دنیا به شمار می رود. حتی کسانی که پیش از این هم از این کشور دیدن کرده باشند. سفر به روسیه پهناور میتواند گزینه مناسبی برای یک سفر طولانی باشد چرا که روسیه کشور بسیار بزرگی است و جاهای دینی بسیار زیادی دارد. دیدن پدیده های طبیعی مثل شفق قطبی خاطرات خوبی را برای شما رقم میزند. سفر خود را آغاز کنید و ما در این مقاله شما را برای داشتن سفری آگاهانه تر کمک میکنیم. تا انتهای مقاله با ما باشید تا از مکان های ایجاد این پدیده شگفت انگیز و راه های رسیدن به آن مطلع شوید.


کسانی که مایل به دیدن شفق قطبی هستند میتوانند کشور روسیه را از بین سایر کشورهای دارای این پدیده نادر انتخاب کنن چرا که مرز طولانی روسیه با قطب شمال که بیشترین میزان در میان کشورهای جهان است، آن را به مقصدی ایده آل برای گردشگران و طرفداران شفق قطبی تبدیل کرده است. شما برای دیدن شفق قطبی در روسیه گزینه های مختلفی دارید که میتوانید هر یک را بسته به موقعیت خود انتخاب کنید. می توانید بسته به زمان سفر، هزینه اقامت و مسافت و همچنین بودجه تان، یکی از این نقاط متعدد را انتخاب و پس از رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما، سفر به یاد ماندنی خود برای دیدن یکی از جذابترین پدیده های طبیعت را آغاز کنید.

مورمانسک در شبه جزیره کولا

در شمال غربی روسیه شهر دیدنی مورمانسک در شبه جزیره کولا قرار گرفته است، یکی از مقصدهای اصلی برای کسانی است که تصمیم به دیدن شفق قطبی دارند. مورمانسک جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر دارد و بهترین مقصد دیدن شفق قطبی برای کسانی است که زیاد اهل ماجراجویی نیستند و بیشتر به دنبال مقصدی شهری با امکاناتی فوق العاده هستند. که در این شهر تمام خدمات و امکانات شهری به بهترین نحو در دسترس است.

زمانی که در مورمانسک  قرار میگیرید در محیطی کاملا شهری و ایده آل به تماشای پدیده زیبای شفق قطبی می پردازید در حالی که همه چیز از پیش آماده است و امکانات به طور کامل در دسترس شما است. در این شهر خبر چندانی از ماجراجویی و تجربه های عجیب و غریب نیست. 


مورمانسک نزدیک به مرز فنلاند و در منتهی الیه شمال غرب روسیه قرار دارد. این موقعیت مکانی سفر کردن شما را به سمت اسکاندیناوی زیبا و کشورهای فنلاند، نروژ، سوئد و حتی دانمارک راحت تر میکند. و میتوانید به این مناطق نیز سفر کنید.

خدمات حمل و نقل مورمانسک در سرتاسر شهر به خوبی پوشش داده شده است، برنامه های پرواز منظم از مسکو و سنت پترزبورگ دارد، که میتوانید در کمتر از دوساعت از پایتخت روسیه به مورمانسک برسید.

علاوه بر خطوط هوایی میتوانید از قطارهای تندرو سنت پترزبورگ به ایستگاه مورمانسک استفاده کنید . این مورد گزینه ای جذاب برای کسانی به حساب می آید که از دیدن منظره ها در طول مسیر لذت می برند.


آرکانگلسک

یکی از از جذابترین خاطرات به یاد ماندنی که شما در سفر به روسیه خواهید داشت، تماشای رقص آسمان در آرکانگلسک است. در این منطقه شما میتوانید یا در منطقه ای شهری به تماشای شفق شمالی بنشینید یا تمایل شما این است که در بکرترین نقاط طبیعت این صحنه را تجربه کنید.

که در مناطق دور اقتاده تر طبیعت آرکانگلسک، تصویری که مشاهده خواهید کرد بسیار دیدنی تر و جذاب تر است و تجربه یک سفر ماجراجویانه به دل طبیعت سرد و دیدنی برای رسیدن به یک منظره خاص، قطعا برای کسانی که اهل ماجراجویی هستند جذاب است.


ممکن است شما تمایل داشته باشید مانند مورمانسک به امکانات شهری دسترسی بهتری داشته باشید. در این صورت کافی است در مناطق شهری باقی بمانید و از دیدن منظره پیش رو لذت ببرید.

فاصله آرکانگلسک با مسکو دوساعت با هواپیما است و اگر می خواهید از قطار به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده کنید، باید در برنامه سفر خود سفری به طول ۲۲ ساعت را در نظر بگیرید. سفر با قطار هزینه ای کمتر از پرواز دارد و بدون شک مناظری که در مسیر خواهید دید ارزش زمان از دست رفته را خواهد داشت.

ناریان مار

ناریان مار منطقه ای دور افتاده در سیبری است، ممکن است از خود بپرسید که آیا ریسک سفر به منطقه ای دور افتاده در قلب سیبری را که پشت کوه های اورال قرار دارد را بپذیرید یا خیر؟

ناریان مار یکی از جذابترین نقاط دنیا برای دیدن شفق قطبی است. طبیعت خاص ای منطقه و منظره های دیدنی آن در کنار تصویر فوق العاده شفق قطبی چیزی است که هیچ رقیبی برای آن قابل تصور نیست. پس شاید شما هم جواب خود را گرفته باشید و اینکه سفر به این منطقه واقعا ارزش دارد.

اگر ریسک را بپذیرید و به این سفر بروید منظره های دیدنی، حیات وحش بی نظیر و یک سفر تکرار نشدنی خواهید داشت، چیزی که کمتر کسی از دوستانتان تجربه خواهد کرد.

حرکت از مسکو به ناریان مار تنها در حدود ۳ ساعت طول خواهد کشید. نیاز به انتظار زیادی برای تجربه بی نظیرتان نخواهید داشت.

نوایا زملیا و منظره شفق قطبی در روسیه

نوایا زملیای زیبا بهترین مکان برای دیدن شفق قطبی در روسیه است. رصد پدیده کم نظیر شفق قطبی بر فراز دریای یخ زده قطب آنچنان رویایی است که هرکسی را به تحسین وادار می کند.

نوایا زملیای سکونتگاه گونه های خاصی از حیوانات می باشد. دیدن گوزن سرخ و روباه قطبی در کنار گونه های خاص دیگر، هر بیننده ای را مسحور خود می کند. جزیره اسرارآمیزی که در شمال شرقی روسیه قرار دارد، شب قطب را در اینجا ببینید و شک نداشته باشید که هرگز از خاطرتان نخواهد رفت.

این را در نظر داشته باشید که بازدید از این منطقه نیاز به مجوز قانونی خاصی دارد که دریافت آن کار چندان راحتی نیست.

شبه جزیره تایمیر

شبه جزیره تایمیر دمایی به طور میانگین بین منفی ۴۰ درجه تا منفی ۶۰ درجه زیر صفر و شبی به طول ۲۸۵ شبانه روز، این شبه جزیره جایی است که هرکسی قادر به انتخاب آن نیست. بی دلیل نیست که شبه جزیره تایمیر را لبه سرد می نامند.

البته اگر شرایط سخت جوی را در نظر نگیریم اگر این شبه جزیره را به عنوان مقصد انتخاب کنید دیدنی هایی را میبینید که هیچ وقت از خاطرتان نخواهد رفت. رنگ ها و طرح هایی که متفاوت از تمام دیگر مناطق جهان هستند. نور بی نظیر سفید رنگ در شفق های قطبی شبه جزیره تایمیر قابل مشاهده است. چیزی که هر بیننده ای را جادو خواهد کرد.


برای دیدن شبه جزیره تایمیر، یابد پروازی ۴ ساعته از مسکو به فرودگاه شهر نوریلسک داشته باشید. بهترین منظره ها البته در کمی دورتر میبینید. مجدد از نوریلسک باید سفری کوتاه با ماشین به یکی از روستاهای دیکسون، ایگارکا و یا خاتانگا داشته باشید و شگفتی را در یکی از این روستاها به تماشا بنشینید و خاطرات خوبی را رقم بزنید.

سالکارد بهترین منطقه برای تماشای شفق قطبی در روسیه

سالکارد شهری عجیب، اینجا تنها شهر واقعی در دنیا است که در شمال دایره قطبی قرار گرفته است. فرهنگ خاصی در این منطقه وجود دارد که تجربه کردن آن در هیچ جای دیگر دنیا ممکن نیست. پس حتما این شهر را در برنامه سفر خود قرار دهید.

ساکنین این منطقه قومی خاص به نام سامویدها هستند. قبیله هایی شبیه به لاپ های اسکاندیناوی که کار اصلی آنها پرورش گوزن است. علاوه بر تماشای شفق قطبی در سالکارد، دیدن فرهنگ و آداب و رسوم ساموید ها از دلایل جذابی است که باعث می شود بسیاری از افراد این شهر را برای سفر انتخاب کنند.

با پروازی مستقیم از مسکو میتوانید به سالکارد بهترین منطقه برای تماشای شفق قطبی در روسیه برسید. این سفر ۲ ساعت طول خواهد کشید. البته امکان سفر با قطار نیز وجود دارد. در صورت استفاده از قطار باید برای سفری ۴۵ ساعته برنامه ریزی کنید. این ممکن است برای بسیاری از افراد خسته کننده باشد.

در این مطلب به معرفی بهترین نقاط برای مشاهده پدیده جوی شفق قطبی در روسیه پرداختیم. نقاطی که اغلب با پروازی چند ساعته در دسترس هستند. با توجه به قرار گرفتن تمام این نقاط در مناطق قطبی، تفاوت چندانی برای زمان سفر وجود ندارد. شما می توانید در اکثر مواقع سال شفق قطبی را در هریک از این مناطق ببینید.

پوشش گیاهی، نوع امکانات، گونه های حیات وحش و حتی شکل و رنگ شفق قطبی در هرکدام از این مناطق که با هم در این مقاله دنبال کردیم با دیگری متفاوت است. بهتر است پیش از انتخاب هر کدام از این نقاط تحقیقی کامل داشته باشید تا تجربه ای جذاب را برای خود به وجود آورید.