آیا می دانید قدیمی ترین شهرهای جهان کدامند؟

آیا می دانید قدیمی ترین شهرهای جهان کدامند؟

همیشه در تاریخ ابهاماتی وجود داشته است، به ویژه اگر موضوع مورد نظر تاریخ باستان باشد .

یکی از موضوعات مورد بحث در بین کارشناسان، مشخص کردن قدیمی ترین شهر جهان است. اما مواردی مانند کمبود شواهد باستانی، تخریب و نبود اطلاعات دقیق در مورد قدمت اشیاء باستانی باعث شده است، تا این موضوع چالش برانگیز باشد. اختلاف نظر دیگری نیز بین کارشناس وجود دارد، که مربوط به مشخص کردن زمان تبدیل یک سکونت گاه معمولی به یک شهر است. گروهی از کارشناسان معتقدند که این تغییر زمانی صورت می پذیرد که در آنجا تجارت با سایر مکان ها نجام گیرد، در حالی که گروهی دیگر بر این نظریه معتقدند که پیشرفت در روش های آبرسانی و لوله کشی ها باعث این تغییر می باشد.

هنوز به طور دقیق قدیمی ترین شهر جهان انتخاب نشده است، اما در این مقاله به 10  شهر که می توانند واجد شرایط این عنوان باشند معرفی شده است.

شهر حلب در کشو سوریه

قدمت دقیق این شهر نامعلوم می باشد، اما طبق آثار و مکان های باستانی که در این شهر پیدا شده است، می توان تا حدودی به قدمت آن پی برد. به عنوان مثال معبدی با قدمت 3000 سال پیش از میلاد مسیح در این شهر پیدا شده است. البته مدارک دیگری وجود دارد که قدمت شهر حلب را تا 5000 سال پیش از میلاد نیز بیان می کند. متاسفانه این شهر باستانی طی جنگ داخلی ویرانگری که صورت گرفت، بیش از 30 درصد از مکان های باستانی خود را از دست داده است.

شهر بیروت در کشور لبنان

شهر بیروت پایتخت کشور لبنان می باشد، طبق حفاری های انجام شده در دهه 90 مدارکی به دست آمده است که قدمت این شهر را 5000 سال نشان می دهد. این شهر یک بار قبل از سال  میلادی 551، طی زمین لرزه ای وحشتناک به طور کامل نابوده شده است. تا قبل از این زلزله، این شهر دارای تعداد زیادی مدرسه حقوق در زمان امپراطوری روم بوده است.

شهر اریحا (جریکو)، واقع در فلسطین اشغالی

اریحا در فلسطین اشغالی و کرانه باختری رود اردن واقع شده است. این شهر یکی از قدیمی ترین مکان های اقامت انسان می باشد که مدعی جدی عنوان قدیمی ترین شهر جهان است. قدمت این شهر طبق مدارک موجود در دایرة المعارف تاریخ باستان، به 9000 سال پیش از میلاد مسیح می رسد. دیوار جریکو با قدمت 8000 سال، که قدیمی ترین دیوار محافظتی جهان است، در این شهر واقع شده است.

شهر جُبیل (بیبلوس)، در لبنان

جبیل شهری در سواحل دریای مدیترانه است که دایرة المعارف تاریخ باستان قدمت آن را حداقل 5000 سال پیش از میلاد مسیح بیان می کند، که از آن زمان تا کنون زندگی در آن جریان دارد، و در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.


شهر آتن در یونان

بر اساس مدارک به دست آمده از دایرة المعارف تاریخ باستان، زندگی در این شهر از 5000 سال پیش از میلاد مسیح جریان داشته است. این شهر در دوران اوج خود، محل زندگی شخصیت های بزرگی همچون سقراط و بقراط بوده است.

شهر پلوودیف در بلغارستان

طبق اطلاعات موجود در کتاب راهنمای مسافرت لونلی پِلَنِت، زندگی انسان ها در این شهر به 7000 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. پس از فتح این شهر به دست رومی ها، در آن خیابان، آبراهه و برجهای زیادی بنا شده است، که هم اکنون هم آثار آن در شهر بر جا مانده است.

شهر صیدا در لبنان

صیدا یک شهر بندری در کشور لبنان است که در 40 کیلومتری پایتخت قرار دارد. طبق مدارک به دست آمده از دایرة المعارف تاریخ باستان ، زندگی در این شهر به 4000 سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. رنگ بنفش که در دوران باستان بسیار گران بها بوده، اولین بار در این شهر تولید شده است.

شهر فیوم در مصر

فیوم یکی از بزرگترین آبادی های مصر در زمان های قدیم بوده که به علت مجاورت با یک از شاخه های رود نیل بسیار حاصلخیز بوده است. اولین بار کشاورزی در 5200 سال پیش از میلاد در این منطقه شکل گرفته است، و قدمت این شهر  به 7200 سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. فیوم به جهت دارا بودن مومیایی های با ارزش، شهرتی جهانی دارد.

آرگوس در یونان

زندگی در این شهر از 5000 سال پیش از میلاد مسیح جریان داشته است. طبق اطلاعات موجود در دایرة المعارف تاریخ باستان، اولین رقابت در حوزه موسیقی بین شهرهای آرگوس، اِسپارتا و پاروس برگزار شده است. طبق حفاری های انجام شده در آرگوس، معابد، تماشاخانه ها و سفال های باستانی زیادی کشف شده است.

شوش در ایران

شوش در دوران باستان با نام سوسا شناخته می شده، که 7200 سال پیش از میلاد مسیح به شکل سکونت گاه کوچکی بوده و 4200 پیش از میلاد تبدیل به شهر شده است. 324 سال قبل از میلاد مسیح، اسکندر کبیر برای متحد کردن فرهنگ های مختلف، مقدمات ازدواج ده ها هزار زوج مقدونی و ایرانی را در مکانی که برای ازدواج در این شهر وجود داشته فراهم کرده است.