سفر به اینترلاکن سوئیس

سفر به اینترلاکن سوئیس

سفر به اینترلاکن، سوئیس
اینترلاکن، جزو مناطق شلوغ سوئیس نیست اما هزاران ماجراجویی شگفت‌انگیز در این منطقه، منتظر حضور شماست. اینترلاکن یک مقصد گردشگری عالی برای تفریحات و فعالیت‌های مرتبط با کوهستان است. چشم‌اندازهای زیبای طبیعی و کافه‌های دنج و زیبای این شهر، باعث شده‌اند که اینترلاکن یکی از مقصدهای محبوب کوله‌گردها در فصل تابستان باشد. البته سفر به اینترلاکن در فصل زمستان هم جذابیت خاصی دارد؛ کوه‌های پوشیده از برف و جاده‌های برفی و زیبا منتظر حضور شما هستند و می‌توانید در کافه‌های دنج و آرام، نوشیدنی‌های گرم بخورید و از دیدن مناظر زمستانی لذت ببرید.

در ادامه‌ی این راهنمای سفر با نکاتی مهم در مورد سفر به اینترلاکن آشنا می‌شویم. با کمک این نکات می‌توانید برای سفری عالی به این شهر برنامه‌ریزی کنید.
اطلاعات ضروری | آب‌و‌هوا | بهترین زمان برای سفر | هزینه‌های سفر | صرفه‌جویی در هزینه‌ها | جاذبه‌ها | رژیم غذایی
اطلاعات ضروری
اختلاف ساعت با تهران

اینترلاکن در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد و ساعت رسمی آن ۲ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.
زبان رسمی

آلمانی

ایتالیایی

فرانسوی

رومانش
واحد پول

فرانک سوئیس (CHF) = ۳۳۸۴۷ ریال
نوع برق شهری

برقی شهری در اینترلاکن ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و پریزها از نوع J است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید.

اینترلاکن
کد کشور

+۴۱
شماره‌های اضطراری

پلیس ۱۱۷

آتش‌نشانی ۱۱۸

آمبولانس ۱۴۴
جهت رانندگی

راست
وضعیت آب‌ و‌ هوا

آب و هوای این شهر ملایم است. بارندگی در اینترلاکن بسیار زیاد است و حتی در خشک‌ترین ماه‌های سال هم اتفاق می‌افتد. میانگین دمای هوا در اینترلاکن ۱۱/۴ درجه و میزان بارش سالانه ۱۱۷۵ میلی‌متر است.
بهترین زمان برای سفر

از ژوئن تا آگوست: بهترین زمان برای سفر به اینترلاکن در فصل تابستان است یعنی از ژوئن تا آگوست. دمای هوا در این فصل در محدوده‌ی ۱۸ تا ۲۰ درجه قرار دارد. این فصل بهترین زمان برای گشت و گذار، پیاده‌گردی در طبیعت، کوه‌ پیمایی و فعالیت‌های ماجراجویانه در طبیعت است. فستیوال مشهور ویلیام تل (William Tell) در ماه‌های جولای و آگوست برگزار می‌شود. در این مراسم ۲۵۰ نفر در لباس‌های سنتی قرون وسطایی، نمایشنامه‌ی معروف Schiller’s را اجرا می‌کنند. این مراسم هر سال از سال ۱۹۱۲ برگزار می‌شود.

از سپتامبر تا نوامبر: سپتامبر ماهی است که در آن جمعیت گردشگران روز به روز کمتر و روزها کوتاه‌تر می‌شوند. اما آب و هوا هم‌چنان ملایم و مطلوب است و می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری با وجود جمعیت کمتر گردشگران لذت ببرید. همچنین می‌توانید مراحل برداشت انگور هم تماشا کنید.

از دسامبر تا مارس: زمستان‌های اینترلاکن سرد است و بسیاری از گردشگران از سفر به سوئیس در مدت زمان دسامبر تا مارس به خاطر همین سرمای هوا اجتناب می‌کنند. دمای هوا در این مدت به زیر صفر درجه می‌رسد. اما زمستان بهترین زمان برای سفر علاقه‌مندان به اسکی است که برای سفر به منطقه‌ی Jungfraujoch و لذت بردن از تفریحات زمستانی، این فصل را برای سفر به اینترلاکن انتخاب می‌کنند. با وجود تعداد کم گردشگران، به راحتی می‌توانید پرواز و هتل‌های ارزان پیدا کنید. بنابراین اگر برای سفر در زمستان برنامه‌ریزی می‌کنید، حتما لباس‌های پشمی و مناسب فصل سرما همراهتان ببرید.

از آوریل تا مه: این فصل زمانی است که آب و هوا روز به روز بهتر می‌شود. گل‌ها، مناظر طبیعی را زینت می‌دهند و مسیرهای پیاده‌روی و تله‌کابین‌ها باز می‌شوند. میانگین دمای هوا در این فصل بین ۷ تا ۱۷ درجه است. در این فصل احتمال بارندگی بسیار زیاد است بنابراین همراه بردن چتر، لباس‌های ضد آب و کفش پیاده‌روی مناسب را فراموش نکنید.

اینترلاکن شهر زیبایی است که در تمام طول سال جذابیت خاص خود را را دارد و همان طور که دیدید در همه‌ی ماه‌های سال می‌توانید برای سفر به این شهر دیدنی برنامه‌ریزی کنید.
هزینه‌های سفر
هزینه‌ی اقامت در هاستل

هزینه‌ی خوابگاه هاستل‌ها بین ۲۰ تا ۳۵ فرانک سوئیس (۷۰ هزار تا ۱۲۰ هزار تومان) برای خوابگاه‌های ۶ تخته است. همه‌ی هاستل‌ها وای فای و ملحفه‌ی رایگان دارند. دو هاستل معروف اینترلاکن که کوله‌گردها از آن استقبال می‌کنند هاستل‌های بالمرز (Balmers) و فانی فارم (Funny Farm) است. هاستل بالمرز یک اردوگاه هم دارد که از ماه مه تا سپتامبر باز است. این اردوگاه کافه، جکوزی و چادرهای ۶ نفره دارد و هزینه‌ی آنها نفری ۱۵ تا ۲۵ فرانک (۵۰ تا ۸۵ هزار تومان) است.
هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان

هزینه‌ی اقامت در اتاق‌های دوتخته در یک هتل دو ستاره در حدود شبی ۹۰ فرانک (۳۰۵ هزار تومان) است. در سایت Airbnb بیشتر اتاق‌های مشترک از ۵۰ فرانک (۱۷۰ هزار تومان) شروع می‌شوند و البته هزینه‌ی تعداد کمی از آنها از ۳۵ تا ۴۰ فرانک (۱۲۰ تا ۱۳۶ هزار تومان) شروع می‌شود. انتخاب دیگری که دارید، کرایه‌ی یک آپارتمان کامل است که شبی ۱۴۰ فرانک (۴۷۵ هزار تومان) هزینه دارد.
میانگین هزینه‌ی غذا

یک وعده شام در رستوران‌های نسبتا خوب ۲۵ فرانک (۸۵ هزار تومان) است. اگر می‌خواهید غذای محلی و ارزان بخورید، به میگروس (Migros) در کنار ایستگاه قطار سر بزنید. وعده‌های غذایی ارزان ۱۱ فرانک هزینه دارند. در رستوران و کافه‌ی هاستل بالمرز می‌توانید با ۱۴ فرانک (۴۸ هزار تومان) غذا بخورید. اگر تصمیم دارید خودتان آشپزی کنید، بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ فرانک (۴۴۰ هزار تا ۵۱۰ هزار تومان) بابت خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته باید هزینه کنید. این مواد شامل پاستا، سبزیجات، مرغ و سایر اقلام ضروری غذایی است. اگر بخواهید بیرون غذا بخورید و در عین حال، زیاد هم هزینه نکنید، میانگین هزینه‌ی غذای شما در روز ۴۵ فرانک (۱۵۰ هزار تومان) می‌شود و البته هیچ محدودیتی ندارد. کسانی که می‌خواهند خودشان آشپزی کنند و گاهی بیرون غذا بخورند، روزی ۲۰ فرانک (۷۰ هزار تومان) باید بپردازند.
هزینه‌ی وسایل حمل و نقل عمومی

اینترلاکن یک شهر کوچک است بنابراین هر جایی که بخواهید می‌توانید با پای پیاده یا با دوچرخه بروید و لازم نیست برای گشت و گذار در شهر هزینه کنید. با ۱۶ فرانک (۵۵ هزار تومان) برای مدت ۳ ساعت و با ۳۰ فرانک (۱۱۰ هزار تومان) برای یک روز کامل می‌توانید از سرویس کرایه‌ی دوچرخه‌ی دنیل فان رنتال (Daniel’s Fun Rental) دوچرخه کرایه کنید. از سرویس فلایینگ ویلز (Flying Wheels) هم می‌توانید با پرداخت ۲۵ فرانک (۸۵ هزار تومان) برای ۲ ساعت و ۴۰ فرانک (۱۳۵ هزار تومان) برای بیش از ۴ ساعت، دوچرخه کرایه کنید.
میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۸۰ فرانک (۲۷۰ هزار تومان)

البته این هزینه‌ی پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید باز هم در این هزینه صرفه‌جویی کنید اما اگر بخواهید اقامت‌گاه بهتری انتخاب کنید و سفر لوکس‌تری داشته باشید، این هزینه به مقدار قابل توجهی افزایش می‌یابد.
صرفه‌جویی در هزینه‌ها
در فصل تابستان سفر کنید

در فصل تابستان، فعالیت‌های تفریحی رایگانی در اینترلاکن وجود دارد که می‌توانید از آنها لذت ببرید. پیاده‌روی در طبیعت، کوه نوردی، دو، شنا، گشت و گذار در دریاچه‌ها و هزاران جاذبه‌ی رایگان دیگر در فصل تابستان منتظر حضور گردشگران است. در مجموع سوئیس یک مقصد گردشگری گران است اما اگر در تابستان به اینترلاکن سفر کنید، برای بسیاری از جاذبه‌های لازم نیست هزینه‌ای بپردازید و از آنجایی که این شهر بسیار کوچک است، همه جا می‌توانید با پای پیاده بروید.
استفاده از سرویس کوچ سرفینگ

این سرویس برای مسافران این امکان را فراهم می‌کند که رایگان در منزل یکی از اهالی اقامت کنند. با این کار می‌توانید هزینه‌های سفرتان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. از آنجایی که گردشگران زیادی از این روش استفاده می‌کنند، برای اینکه در اینترلاکن یک میزبان پیدا کنید باید از مدت‌ها قبل درخواست خود را بفرستید.
خودتان آشپزی کنید

رستوران‌هایی که سرویس میز دارند به ازای هر وعده برای هر نفر ۴۰ فرانک هزینه دارند. غذا خوردن در رستوران‌های سوئیس بسیار پرهزینه است بنابراین بهترین کار این است که مواد غذایی مورد نیازتان را بخرید و خودتان آشپزی کنید. هزینه‌ی خرید مواد غذایی برای یک هفته بین ۷۵ تا ۱۰۰ فرانک است. این مواد شامل نان، پاستا، برنج، تخم مرغ، سبزیجات، پنیر، محصولات پروتئینی برای ساندویچ و مقداری میوه است.
از وعده‌های ویژه‌ی ناهار استفاده کنید

اگر می‌خواهید بیرون غذا بخورید، این کار را به وعده‌ی ناهار موکول کنید. این وعده‌ها هم ارزان‌تر هستند و هم می‌توانید به اندازه‌ای غذا بخورید که یک شام سبک‌تر و ارزان‌تر داشته باشید.
دوچرخه کرایه کنید

در حوالی بیشتر اقامتگاه‌ها می‌توانید ایستگاه‌های کرایه‌ی دوچرخه پیدا کنید. اینترلاکن شهری بسیار کوچک است و ترافیک کمی دارد. اگر روی زمین برف نباشد، بهترین راه برای گشت و گذار در شهر استفاده از دوچرخه است.
بطری آب یا قمقمه همراه داشته باشید

هر بطری آب بین ۲ تا ۴ فرانک هزینه دارد. در پایان سفر متوجه می‌شوید که مبلغ زیادی را بابت خرید آب هزینه کرده‌اید. بنابراین یک بطری یا قمقمه همراه ببرید و آن را از شیر پر کنید تا لازم نباشد که دائم آب بخرید.
از تورهای پیاده‌روی رایگان استفاده کنید

در ماه‌های گرم‌تر سال، تورهای پیاده‌روی رایگان در اینترلاکن برگزار می‌شود که بهترین فرصت برای آشنایی با شهر و زندگی اهالی آن است. در این تورها، یک راهنمای محلی شما را همراهی می کند. برای اینکه با گنجینه‌های پنهان گردشگری شهر و تاریخچه‌ی آن آشنا شوید، از این تورهای پیاده‌روی رایگان استفاده کنید.
جاذبه‌های گردشگری

اگر می‌خواهید بهترین چشم‌اندازهای طبیعی سوئیس را تماشا کنید و از آرامش گردشگاه‌های زیبای کنار دریاچه لذت ببرید، بهترین مقصد، اینترلاکن است. در این منطقه، جاذبه‌های گردشگری در اطراف شما پراکنده شده‌اند و هر گوشه که نگاه کنید، یکی از شگفتی‌های طبیعت توجه شما را جلب می‌کند. با قایق می‌توانید از طریق دریاچه‌هایی که در دو طرف شهر واقع شده‌اند، به نواحی اطراف و قله‌های سربه‌فلک‌کشیده‌ی سوئیس سفر کنید.

اینترلاکن یکی از قدیمی‌ترین، مشهورترین و محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری تابستانی در سوئیس است. اولین بازدیدکنندگان اینترلاکن در قرن هفدهم به این منطقه رسیدند. با ورود راه آهن، وسایل حمل و نقل عمومی گسترش پیدا کردند. تورهای قایق‌سواری و اخیرا بزرگراه‌ها، از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی هستند که این شهر تفریحی را به مناطق مختلف متصل می‌کنند.

علاوه بر پیاده‌روی و کوه نوردی، هزاران فعالیت تفریحی دیگر در اینترلاکن برای گردشگران وجود دارد. استخرهای شنا، زمین‌های گلف، امکانات موج سواری، قایق‌رانی، چتربازی، تنیس و اسب سواری تنها گوشه‌ای از جاذبه‌ها و فعالیتهای تفریحی این شهر است. در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اینترلاکن آشنا می‌شویم.
خیابان Höheweg، خیابان اصلی اینترلاکن

اینترلاکن

منطقه‌ی ۱۴ هکتاری متعلق به کلیسای آگوستینیان در سال ۱۸۶۰ توسط گروهی از ۳۷ هتل‌دار و خریدار شخصی در اختیار گرفته شد تا به عنوان فضای باز به حال خود رها شود که این نمونه‌ای از دوراندیشی در برنامه‌ریزی شهری بود. اکنون این خیابان بزرگ و زیبا بین ایستگاه‌های قطار شرقی و غربی قرار گرفته و اطراف آن را هتل‌ها و باغچه‌های زیبا در بر گرفته است. یک کافه و تئاتر دیدنی، باغ‌های سرسبز با یک ساعت بزرگ و تعدادی هتل از دیدنی‌های این مجموعه است. از میان هتل‌های این مجموعه می‌توان به هتل ۱۵۰ ساله‌ی Victoria Jungfrau اشاره کرد. در کنار هتل اینترلاکن، باغ کوچک دوستی قرار دارد که اولین باغ ژاپنی سوئیس است؛ فضایی آرام و دلنشین با گیاهان گلدار زیبا و حوض پر از ماهی.
پارک حیات وحش هاردر آلپاین (Harder Alpine)

اینترلاکن

بعد از پل رود آر (Aare) یک پارک حیات وحش وجود دارد که در آن می‌توانید انواع مارموت‌ها و بزهای کوهی را ببینید. علاوه بر این، در این پارک قطار کابلی وجود دارد که بازدیدکنندگان را تا ارتفاع ۱۳۲۲ متری و سکوی بازدید Harder می‌برد. از رستوران پانوراما که به سبک هنر نو ساخته شده، چشم‌اندازهای زیبایی از اینترلاکن، دریاچه‌ها و منطقه‌ی Jungfrau را خواهید دید. از مسیرهای جنگلی پارک می‌توانید عبور کنید و تصاویر زیبای اطراف‌تان را ثبت کنید و از تماشای آنها لذت ببرید.
مسیر دیدنی Schynige Platte

اینترلاکن

از Wilderswil با پنج دقیقه پیاده‌روی می‌توانید خود را به ایستگاه قطار Interlaken Ost برسانید و از آنجا می‌توانید مسیری را ادامه دهید که از سال ۱۸۹۳ گردشگران را به سمت منطقه‌ی Schynige Platte می‌برد. بر فراز این منطقه می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از سه قله و یک دریاچه را ببینید که بسیار زیبا است و کمتر جایی در دنیا چنین چشم‌اندازی دارد.
انترسئان (Unterseen)

اینترلاکن

این منطقه‌ی کوچک و تاریخی در دامنه‌ی کوه Harder قرار دارد که در آن می‌توانید آثار تاریخی متعددی چون یک کلیسای قدیمی و برجی به سبک گوتیگ را تماشا کنید. در این منطقه، کلبه‌های ییلاقی چوبی وجود دارد؛ از همان کلبه‌هایی که از یک دهکده‌ی کوهستانی انتظار دارید. این منطقه‌ی سرسبز و زیبا مثل مرکز اینترلاکن شلوغ نیست و حالت روستایی دارد. حتی در باغ‌های آن می‌توانید حیوانات مزرعه را ببینید. رستوران‌های کوچک منطقه، غذاهای لذیذ محلی سوئیس را سرو می‌کنند.
دریاچه‌ی تون (Thun)

اینترلاکن

در بخش غربی اینترلاکن، دریاچه‌ی تون قرار دارد که دریاچه‌ای بلند و باریک است و با کوهستان احاطه شده است. بهترین راه برای گشت و گذار در این دریاچه و لذت بردن از چشم‌اندازهای زیبای آن، شرکت در تورهای کروز است که در تمام طول سال برگزار می‌شود یا استفاده از قایق‌های پدالی که مخصوص فصل تابستان است. در سمت غربی دریاچه می‌توانید در شهر کوچک تون اقامت کنید شهری که یک منطقه‌ی تاریخی قرون وسطایی دارد و در کنار سواحل آن، قلعه‌ی زیبایی قرار دارد که چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای از دریاچه را به نمایش می‌گذارد. این قلعه در سال ۱۱۹۱ ساخته شده و در سال ۱۴۹۲ بخش‌هایی به آن افزوده شده و گسترش یافته است. امروزه این قلعه میزبان یک موزه‌ی تاریخی است که سلاح‌ها و زره‌های قرن چهاردهمی، منسوجات، اسباب و وسایل و آثار پیش از تاریخ و رومی در آن نگهداری می‌شود. قلعه‌های دیگر و چندین کلیسای رومانسک، سواحل دریاچه‌ی تون را زینت داده‌اند.
دریاچه‌ی برینز (Brienz)

اینترلاکن

در بخش شرقی اینترلاکن، دریاچه‌ی برینز قرار دارد که پهنه‌ی آبی باریک و زیبایی است. این دریاچه‌ بین صخره‌های سنگ آهکی و کوه‌های سر به فلک کشیده قرار گرفته است. این دریاچه، ۷ متر مرتفع‌تر از دریاچه‌ی تون است. مثل دریاچه‌ی تون، بهترین راه برای گشت و گذار در این دریاچه، استفاده از یکی از پنج قایقی است که دو ساحل سرسبز دریاچه را به هم متصل می‌کنند. یکی از بهترین قایق‌های این مسیر قایق Lötschberg نام دارد که در سال ۱۹۱۴ ساخته شده و مجددا بازسازی شده است. در سایر قایق‌ها می‌توانید بهترین غذاهای سوئیسی را امتحان کنید.
موزه‌ی گردشگری (Touristik-Museum)

در سه طبقه‌ی این موزه، تاریخچه‌ی گردشگری در منطقه‌ی Jungfrau در قالب نمایشگاه‌های مختلف به نمایش درآمده است. این نمایشگاه‌ها بخش‌های مختلف گردشگری را پوشش می‌دهند از وسایل حمل و نقل ابتدایی تا هتل‌ها، پوشاک سفر و تاریخچه‌ی اسکی. این موزه در یک خانه‌ی قدیمی چوبی بازسازی شده واقع شده است. مدل‌هایی از کالسکه‌های قدیمی پست، لکوموتیوهای قدیمی، قایق‌های بخار و... در این موزه به نمایش گذاشته شده است.
قلعه و صومعه‌ی اینترلاکن

اینترلاکن

قدمت صومعه‌ی اینترلاکن به قرن دوازدهم برمی‌گردد. امروزه می‌توانید بقایای برج ناقوس قرن چهاردهمی و ایوان گوتیک این مجموعه را ببینید که قدمت آنها به سال ۱۴۵۲ برمی‌گردد. یکی از نکات قابل توجه در معماری این صومعه، تفاوت در طراحی پنجره‌ها و تنوع آنها است. این بنا قبل از اینکه در قرن شانردهم به یک بنای دولتی تبدیل شود، اقامتگاهی برای زائرانی بود که به قصد زیارت محل زندگی Saint Beatus در غارهای بالای دریاچه‌ی تون به این منطقه سفر کرده بودند.
چطور از سفر به اینترلاکن نهایت استفاده را ببریم؟

برای اینکه از چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ی اینترلاکن لذت ببرید و جاذبه‌های گردشگری اطراف آن را به خوبی ببینید بدون اینکه دردسر جابه‌جایی داشته باشید، بهترین راه استفاده از تورهای برنامه‌ریزی شده است. در جریان این تورها، از راهنماهای مجرب تور، نکات جالبی در مورد اینترلاکن و جاذبه‌های آن یاد می‌گیرید.
سفرهای یک روزه از مبدا اینترلاکن
موزه‌ی فضای باز بالنبرگ (Ballenberg)

اینترلاکن

یکی از بهترین موزه‌های زنده در اروپا همین موزه است که در یک منطقه‌ی کوهستانی در مجموعه‌ای از دهکده‌ها و مزرعه‌ها واقع شده است که هر کدام نماینده‌ی بخشی از سوئیس هستند و سبک زندگی و سنت‌های آن منطقه را به نمایش می‌گذارند. خانه‌های قدیمی، انبارهای غله و مغازه‌های متعددی از محل اصلی‌شان با همه‌ی وسایل، ابزارها و دکوراسیونشان به این موزه منتقل شده‌اند. صنایع دستی قدیمی و لباس‌های سنتی در این موزه کاملا زنده و ملموس به نمایش درآمده‌اند و شما می‌توانید تمام کسب و کارهای قدیمی و سنت‌های زندگی را از نزدیک تماشا کنید از منبت‌کاری گرفته تا مراحل تهیه و تولید پنیر.

خانه‌های این موزه، سبک‌های مختلف را نشان می‌دهند؛ از خانه‌های روستایی ساده تا خانه‌های شیک اربابی اما تمرکز موزه بیشتر بر نحوه‌ی زندگی و سبک زندگی افراد، نحوه‌ی تولید وسایل ضروری و مورد نیاز و نحوه‌ی تجارت و کسب و کار آنها است. بخش‌های مختلف این موزه، زیر و بم یک موضوع خاص را با جزییات نشان می‌دهد؛ مثلا از زندگی کارگران مزرعه تا تحول یک صنعت دستی. به راحتی می‌توانید یک روز کامل را در این موزه به تماشای بخش‌های مختلف آن بگذرانید و با تاریخچه‌ی این منطقه به خوبی آشنا شوید. در دفتر توریستی اینترلاکن می‌توانید در مورد تورهای برگزار شده برای بازدید از این موزه سوال کنید؛ تورهایی که با اتوبوس شما را از اینترلاکن به این موزه می‌رسانند و با بخش‌های مختلف آن آشنا می‌کنند.
آبشار Giessbach

اینترلاکن

برای دسترسی به این آبشار باید سوار قایق‌های دریاچه‌ی برینز شوید و پس از رسیدن به منطقه‌ی Giessbach می‌توانید ۲۰ دقیقه کوه پیمایی کنید یا سوار قدیمی‌ترین قطار کابلی اروپا شوید. این آبشار از ارتفاع ۵۰۰ متری از تپه‌های جنگلی به دریاچه‌ای می‌ریزد و مجموعه‌ای از ۱۴ فواره‌ی کوچک است. بهترین نقطه برای تماشای چشم‌انداز زیبا از این آبشار، تراس هتل تاریخی Grand Hotel Giessbach است که ۱۰۰ متر بالاتر از دریاچه قرار دارد. مسیرهایی برای پیاده‌روی هم در دوطرف بخشی از آبشار وجود دارد؛ جایی که جریان آب از تنگه‌ای باریک به یک آبگیر صخره‌ای در عمق ۶۰ متری می‌ریزد.
برینزر روتورن (Brienzer Rothorn)

اینترلاکن

شهر کنار دریاچه‌ی برینز، مرکز منبت‌کاری منطقه‌ی اوبرلند (Oberland) است؛ نمونه‌هایی از این صنعت دیدنی را می‌توانید در مغازه‌ها، نمایشگاه‌ها و نما و سردر خانه‌ها ببینید. کوه برینزر روتورن با ارتفاع ۲۳۵۰ متر بر فراز این منطقه قرار دارد. از بالای این کوه می‌توانید چشم‌اندازهای بسیاری زیبایی از مناطق اطراف را نظاره کنید.
رژیم غذایی

رژیم غذایی در اینترلاکن

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که مفهومی به نام آشپزی سوئیس وجود ندارد و آشپزی این کشور متشکل از دستورها و متدهای آشپزی سایر کشورهای اطراف است. البته نمی‌توان تاثیر آشپری ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی را بر آشپزی این منطقه نادیده گرفت. در ادامه با چند غذای سوئیسی آشنا می‌شویم که در سفر به اینترلاکن می‌توانید آنها را امتحان کنید و از چشیدن طعم لذیذ آنها لذت ببرید.
فوندوی پنیر

رژیم غذایی در اینترلاکن

یکی از لذیذترین غذاهایی که در سوئیس می‌توانید نوش جان کنید، فوندوی پنیر است. غذایی که از انواع پنیرهای ذوب شده تشکیل می‌شود و طعم‌دهنده‌هایی مثل سیر دارد. این غذا را در یک ظرف سرامیکی مخصوص به نام ککلون (caquelon) سرو می‌کنند. برای اینکه این غذا گرم بماند و حالت خمیری و ذوب شده‌ی خود را حفظ کند، زیر آن را وارمر می‌گذارند. برای خوردن این غذا، تکه‌های نان را سر چنگال‌های بلندی می‌زنند و آن را در پنیر فرو می‌برند. البته از کلمه‌ی فوندو برای نام‌گذاری همه‌ی غذاهایی که شامل فرو بردن یک ماده‌ی خوراکی در یک دیپ یا سس گرم است، استفاده می‌کنند. مثلا یکی از انواع فوندو، فوندوی شکلات است.
روستی (Rösti)

این غذای ترد و لذیذ با سیب‌زمینی درست می‌شود و به عقیده‌ی عده‌ی زیادی از سوئیسی‌ها، غذای ملی این کشور است. البته نام فرانسوی این غذا، ریشه‌ی آن را نشان می‌دهد. بخش‌های بیرونی غذا، ترد و کرانچی و بخش‌های داخلی آن نرم و لذیذ است. روستی را معمولا به عنوان صبحانه یا ساید دیش شرو می‌کنند. گاهی در تهیه‌ی آن از مواد دیگری هم مثل بیکن، پیاز، پنیر و حتی سیب استفاده می‌کنند. این غذا در گذشته یکی از غذاهای اصلی و صبحانه‌های مزرعه‌داران برن بوده اما امروزه در سراسر سوئیس و البته در همه‌ی کشورهای دنیا طبخ می‌شود.
میوزلی (Muesli)

رژیم غذایی در اینترلاکن

شاید شما هم قبلا میوزلی خورده‌اید اما نمی‌دانید که این صبحانه‌ی لذیذ و مقوی در سوئیس در حدود سال ۱۹۰۰ ابداع شده است. رژیم غذایی مبتنی بر غلات، میوه‌ها و سبزیجات بسیار سالم‌تر از رژیم‌های غذایی سنگین پر از گوشت و چربی است. این صبحانه با ترکیب انواع غلات مثلا جوی دو سر، انواع میوه‌ها، مغزها، آب لیمو و شیر تهیه می‌شود. این غذا امروزه بسیار محبوب است و نه فقط برای صبحانه بلکه برای شام هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و در سراسر دنیا طرفدار پیدا کرده است.
راکلت (Raclette)

راکلت نام یک نوع پنیر سوئیسی است که از شیر گاو تهیه می‌شود. علاوه بر این، نام یک غذای لذیذ هم هست که در سوئیس بسیار رایج و محبوب است. در گذشته یک دایره‌ی بزرگ از این پنیر را در مقابل آتش قرار می‌دادند و زمانی که نرم می‌شد در ظرفی رنده می‌کردند. نام این غذا هم از واژه‌ی فرانسوی racler گرفته شده که به معنای تراشیدن است. امروزه قطعات کوچک این پنیر را در ظرف مخصوصی ذوب می‌کنند و سپس همراه با سیب‌زمینی‌های کوچکی که در پوستشان پخته شده‌اند یا انواع سبزیجات سرو می‌کنند. پیاز و خیارشور هم گاهی به این غذا اضافه می‌شود.
تارت آجیلی (Bűndnernusstorte)

رژیم غذایی در اینترلاکن

این تارت همانطور که از اسمش مشخص است از خمیر تارت و انواع مغزها تهیه می‌شود و بسیار لذیذ است. برای تهیه‌ی مواد داخل این تارت بیشتر از گردو استفاده می‌کنند اما گاهی خامه هم به آن می‌افزایند. این تارت را که بسیار مقوی و البته سنگین است می‌توانید به عنوان دسر یا همراه با قهوه و چای نوش جان کنید. تارت آجیلی اصالتا متعلق به کانتون Graubűnden است و در سراسر این کانتون در قنادی‌ها و نانوایی‌های کوچک و بزرگ تهیه می‌شود.
ریزوتوی زعفرانی

زعران در کانتون Valais رشد می‌کند و یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی این غذای سنتی سوئیسی است. این غذا متعلق به منطقه‌ی Ticino است که با ایتالیا مرز مسترک دارد و اهالی آن ایتالیایی زبان هستند. ریزوتو با موادی مثل یک نوع سوسیس مخصوص و سسی به نام luganighe ، برنج، پیاز و پنیر تهیه می‌شود. درست کردن این غذا بسیار راحت است. و در خانه‌ی بسیاری از سوئیسی‌ها طبخ می‌شود.
زپف (Zopf)

در سوئیس انواع مختلف نان وجود دارد اما یکی از مشهورترین و لذیذترین‌ نان‌های این کشور، لوف سفید با بافتی نرم است که زپف نام دارد. این نان را می‌توانید با ظاهر متمایزش که بافته شده است تشخیص دهید که البته لایه‌ای طلایی و ترد دارد. خمیر این نان با آرد سفید، شیر، تخم مرغ، کره و خمیرمایه تهیه می‌شود. سپس خمیر را به شکل‌های مختلف می‌بافند و قبل از پخن روی آن را به زرده‌ی تخم مرغ آغشته می‌کنند تا در حین پخت، طلایی شود. این نان را به طور سنتی صبح روزهای یکشنبه می‌خورند.
برنر پلت (Berner platte)

اگر به غذاهای گوشتی علاقه دارید و حسابی گرسنه هستید، این غذا را حتما امتحان کنید. برای تهیه‌ی این غذا از انواع گوشت و سوسیس استفاده می‌کنند که ممکن است شامل گوشت گوساله، ژامبون، بیکن دودی، گوشت گوساله‌ی کبابی، زبان خوک و... باشد. علاوه بر انواع گوشت از سیب زمینی و انواع لوبیا هم در تهیه‌ی آن استفاده می‌کنند. این غذا در ۵ مارس ۱۷۹۸ ابداع شد. زمانی که کانتون برن، ارتش فرانسه را شکست داد و یک جشن بزرگ برپا کردند. برای تهیه‌ی غذا جشن، هر کس هر ماده‌ی غذایی داشت آورد و غذایی متشکل از همه‌ی این مواد تهیه شد.
Älplermagronen یا ماکارونی چوپان

این غذای همه کاره، که ماکارونی چوپان نامیده می‌شود یک غذای سنتی از مناطق آلمانی - سوئیس است. برای تهیه‌ی آن از موادی استفاده می‌شود که چوپانان در اختیار داشتند. چوپان‌هایی که در دامنه‌های آلپ به دنبال گله‌ها و گاوهای خود حرکت می‌کردند. مواد تشکیل دهنده‌ی این غذا عبارت است از پنیر، سیب زمینی، پیاز، ماکارونی، شیر یا خامه و سیب. مدل سنتی این این غذا از چند لایه سیب زمینی، ماکارونی و پنیر تشکیل می‌شود. این غذا را همراه با حلقه‌های پیاز سرخ شده و سس سیب سرو می‌کنند. گاهی این غذا را با بیکن همراه می‌کنند. غذایی لذیذ و گرم که در شب‌های زمستانی می‌چسبد.
بهترین رستوران‌های اینترلاکن

اینترلاکن یک شهر توریستی و تفریحی است. بعد از اینکه در ارتفاعات آلپ کوه پیمایی کردید و از مسیرهای زیبا با چشم‌اندازهای فوق‌العاده عبور کردید، مطمئنا گرسنه می‌شوید و به دنبال رستوران خوب می‌گردید تا غذاهای لذیذی نوش جان کنید و لذت سفرتان را تکمیل کنید. کافه‌ها و رستوران‌های عالی، کامل کننده‌ی تفریحات و مناظر جذاب اینترلاکن هستند. در واقع اگر از نظر هزینه مشکلی نداشته باشید، این بخش لذت‌بخش سفر را نباید از یاد ببرید. در ادامه با تعدادی از بهترین رستوران‌های اینترلاکن آشنا می‌شویم. جایی که در آنها می‌توانید بهترین غذاهای سوئیس و غذاهایی از سایر کشورهای دنیا را امتحان کنید.
واین آرت (WineArt)

این مجموعه‌ی غذاخوری شیک، فضایی بسیار دلنشین و زیبا با کف‌های چوبی دارد. دکوراسیون این مجموعه بسیار دیدنی و جذاب است. در رستوران این مجموعه می‌توانید غذاهای مدیترانه‌ای را امتحان کنید و لذت ببرید.
لا تراس (La Terrasse)

نورپردازی‌های کریستالی و کف مرمرین این رستوران توجه هر گردشگری را جلب می‌کند. در این رستوران می‌توانید بهترین غذاهای فرانسوی و بین‌المللی را نوش جان کنید؛ غذاهای فرانسوی این رستوران به قدری عالی و بی‌نقص هستند که شما فراموش می‌کنید در اینترلاکن هستید. سرآشپز فوق‌العاده‌ی این رستوران، لوکاس استالدر، غذاهای خلاقانه می‌پزد و دستورات غذایی را با هنر فوق‌العاده‌ی خود طعم‌دار و تزیین می‌کند. اجرای زنده‌ی پیانو و محیط جذاب و دلنشین این رستوران از ویژگی‌های فراموش‌نشدنی آن است. این رستوران در منطقه‌ی لوکس و شیک اینترلاکن قرار دارد؛ پس بهترین لباس‌های خود را بپوشید و یک شام مجلل را در این رستوران تجربه کنید. اگر در روزهای گرم سال به اینترلاکن سفر کرده‌اید، می‌توانید در تراس این رستوران در منظره‌ی کوهستان آلپ یا آسمان پرستاره غذا بخورید.
لیتل تای (Little Thai)

در این رستوران که به شکل خانوادگی اداره می‌شود می‌توانید طیف وسیعی از نوشیدنی‌ها و غذاهای لذیذ را امتحان کنید. در این رستوران اسپرینگ رول تازه، سالاد پاپایای پرادویه، کاری‌های تایلندی و... را حتما امتحان کنید. غذاهای این رستوران پرادویه هستند. البته نگران نباشید. این غذاهای پرادویه، لذت خوردن نوشیدنی‌های محلی بعد از غذا را دوچندان می‌کنند. سرویس‌دهی خوب، غذاهای عالی، قیمت‌های معقول و احساس آرامش و راحتی و جو دوستانه‌ی این رستوران، از ویژگی‌های مثبت آن است و همه‌ی آن چیزی است که از یک رستوران خوب انتظار دارید.
گلدنر آنکر (Goldener Anker)

محیط دنج و آرام با میزهای مزین به گل آفتابگردان، نورپردازی ملایم و سرویس‌دهی فوق‌العاده از ویژگی‌های این رستوران است که در آن می‌توانید لذیذترین غذاهای سوئیسی را نوش جان کنید. علاوه بر این، اگر دوست دارید حین غذا خوردن از موسیقی زنده لذت ببرید، این رستوران بهترین گزینه برای غذا خوردن است.
Top o’ Met

در این کافه و رستوران که بالای هتل متروپول (Metropole) قرار دارد می‌توانید قهوه و شیرینی بخورید و از مناظر و چشم‌اندازهای زیبا لذت ببرید. این رستوران محیطی صمیمی و غیر رسمی و قیمت‌های مناسبی دارد. در آن می‌توانید از انواع نودل‌های لذیذ، سوپ، دسرها و بستنی‌های خوشمزه و یا غذاهای ویژه‌ی ‌روز لذت ببرید.
بلودر براسری (Belvédere Brasserie)

این رستوران سوئیسی در خیابان اصلی قرار دارد. از تراس این رستوران شیک و مدرن می‌توانید چشم‌اندازهای زیبایی ببینید و غذاهای سنتی سوئیسی بخورید مثلا فوندوی کلاسیک یا روستی. در برخی از شب‌های هفته موسیقی زنده هم در رستوران اجرا می‌شود. تنوع منوی این رستوران توجه هر گردشگری را جلب می‌کند و مطمئنا می‌توانید غذای مورد علاقه‌تان را بین آنها پیدا کنید.
رستوران ورنادا (The Verandah)

این رستوران که همواره امتیازات خوبی می‌گیرد و طراحی زیبایی دارد از نظر غذاهای عالی و سرویس‌دهی فوق‌العاده جزو بهترین رستوران‌های اینترلاکن است. این رستوران بیشتر به خاطر غذاهای سنتی سوئیسس شهرت دارد و البته دسرها و و کرپ‌های بسیار لذیذی دارد. این رستوران در هتل رویال سنت جورجز قرار دارد و غذاهای سنتی سوئیس را با آشپزی معاصر ترکیب کرده است. در آن می‌توانید فوندوی مشهور را با باگت گرم فرانسوی نوش جان کنید و در انتهای غذا، از لذیذترین نوشیدنی‌های محلی لذت ببرید.
رستوران ایرلندی The 3 Irish Tells

اگر می‌خواهید فرهنگ ایرلندی را تجربه کنید، غذای لذیذ بخورید و از موسیقی زنده لذت ببرید سری به این رستوران بزنید. این رستوران کارکنانی با رفتار دوستانه، محیطی آرام و دلنشین و دکوری روستایی و جذاب دارد. غذاهای کلاسیک و دسرهای لذیذ در این رستوران دیدنی منتظر حضور شما است.
رستوران Pizzeria Horn

اگر دوست دارید غذاهای سنتی ایتالیایی یا پیتزاهای پر از پنیر و لذیذ را در رستورانی مشرف به یک باغ زیبا نوش جان کنید، این رستوران بهترین انتخاب است.
منبع:کجارو

آبشار رنگو گرگان | اماکن تفریحی گرگان

آبشار رنگو گرگان | اماکن تفریحی گرگان

آبشار رنگو در 15 کیلومتری جنوب غربی گرگان واقع گردیده است. محیط پیرامون رودخانه رنگو دارای هوای خنک و لطیف و با درختان سربه فلک کشیده پوشانده شده است. هرچند آبشار رنگو ارتفاع زیادی ندارد ولی به دلیل بستر نیم دایره‌ای که دارای یک محل ریزش اصلی و چندین محل ریزش فرعی با حجم آب به نسبت قابل توجه، منظره‌ای جالب و دیدنی را بوجود آورده است. این مجموعه فاقد امکانات تفرجگاهی برای علاقمندان به طبیعت است.

در ادامه مسیر رودخانه، دره ای به ارتفاع بیش از پنجاه متر نمایان می شود که دو سوی آن درخت های بلند شاخه در شاخه هم انداخته اند. شیب دره در برخی نقاط تا هشتاد درجه نیز می رسد. پس از حدود پنج ساعت پیاده روی، در امتداد این دره و مسیر رودخانه، آبشار رنگو از فراز صخره های عظیمی نمایان می شود که با هیبت سرازیر شده و صدای مهیبش از فاصله ای دور شنیده می شود. پیش از رسیدن به آبشار رنگو، کمپ رنگو نیز در بین راه قرار دارد. این کمپ برای اقامت طبیعت گردان و کوهنوردان، تعبیه شده است. مسیر دسترسی به آبشار رنگو از دل جنگل های پردرخت و تاریک منطقه می گذرد، مسیری واقعا سخت و گمراه کننده که برای عبور از آن لازم است حتما از یک راهنمای محلی کمک بگیرید. پس از پیمودن 2 کیلومتر از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوته‌های تمشک و درختان بلند، رودخانه‌ای دیده می‌شود که از چشمه‌های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می‌گیرد.

علاوه بر آبشار اصلی رنگو، در مسیر رودخانه جاری در میان جنگل، آبشارهای کوچک و بزرگ زیبایی ایجاد شده که هر کدام جلوه خاص خود را دارند. در آغاز ورودی جاده جنگلی رنگو، با ویرانه های یک گرمابه قدیمی روبرو می شویم که سالیان سال است متروک افتاده و کمی جلوتر از آن گورستان قدیمی روستا جلب نظر می کند.

منطقه جنگلی رنگو به مناطق ناهارخوران از شرق و شصت کلا از غرب راه دارد.منبع مکانبین

موزه جواهرات ملی ایران کجاست

موزه جواهرات ملی ایران کجاست

موزه جواهرات ملی ایران در خیابان فردوسی تهران و در مقابل سفارت ترکیه قرار دارد خزانه فعلی جواهرات، در سال 1334 ساخته و در سال 1339 با تاسيس بانک مرکزی ايران افتتاح و به اين بانک سپرده شد و اکنون نيز در صيانت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران می‌باشد. در حال حاضر اين مجموعه بی‌نظير در قالب موزه معرض ديد عموم قرار دارد بسیاری از جواهرات سلطنتی ایران از دوره صفوی، دوره افشار، قاجار و پهلوی در این موزه به نمایش گذارده شده‌ است. از جمله می‌ توان به الماس دریای نور، جقه نادری، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی، کره جواهر نشان، تخت طاووس (قاجاری) (تخت خورشید) و تخت نادری اشاره کرد.

موزه جواهرات ملی ایران با مساحتي حدود 1000 مترمربع مجهز به سيستم ايمني است كه توسط آلماني‌ها ساخته است‌ و تا قبل از انقلاب فعاليت داشته و بعد از آن تعطيل و دوباره در 1369 براي عموم بازگشايي شد.

موزه جواهرات ملی ایران > تا قبل از دوره صفوی پادشاهان ایرانی نسبت به جمع آوری، حفظ و نگهداری جواهرات و سنگ های زینتی اقدام نکرده بودند. در دوران صفوی پادشاهان با ارسال سفرایی به کشورهای مجاور اقدام به خریداری و جمع آوری و حفظ جواهرات موجود و خریداری شده کردند. پس از حمله افغان‌ها به ایران مقداری از این جواهرات به افغانستان فرستاده شد که با همت نادر بخش زیادی از آنها به ایران بازگردانده شد. نادر شاه افشار جهت بازپس گیری بخشی از این جواهرات که به هندوستان فرستاده شده بود، نامه‌های متعددی را برای پادشاه هند فرستاد، اما چون جوابی نیافت با سپاه خویش راهی هندوستان شد. لشکرکشی نادر موجب آن شد که پادشاه هند هدایا و جواهرات زیادی را به نادر اهدا کند. بخش زیادی از هدایا و غنایمی که نادر از هندوستان جمع آوری نموده بود هرگز به ایران نرسید. نادر پس از بازگشت به ایران به رسم آن روزگار بخشی از غنایم و هدایا را به حکام، امیران و پادشاهان کشورها و دیارهای اطراف ایران بخشید، مقداری از غنایم به استان امام رضا (ع) و بخشی دیگر را به سپاهیان اعطا نمود. پس از قتل نادر یکی از سردارانش به نام احمد بیگ افغان ابدالی دست به غارت جواهرات خزانه زد و بخشی از این جواهرات منجمله الماس کوه نور که بعدها (احتمالا بالاجبار) به ملکه بریتانیا اهدا شد هر گز به ایران باز گردانده نشد.

موزه جواهرات ملی ایران > در دوران قاجار جواهرات گردآوری و بخشی از آنها بر تاج کیانی و کره جواهر نشان و تخت نادری سوار و مرصع گردید. در سال ۱۳۱۶ قسمت عمده این جواهرات به بانک ملّی منتقل و پشتوانه اسکناس گردید. بعد‌ها این جواهرات به عنوان وثیقه دولت بابت بدهی به بانک قرار گرفت. خزانه جواهرات ملی ایران با نام خزانه جواهرات سلطنتی، در سال ۱۳۳۴ در تهران و به منظور نگهداری جواهرات ملی ایران برپا شده‌است. در دوره قاجار جواهرات سلطنتی در کاخ گلستان نگهداری می‌شد. با روی کار آمدن رضا شاه پهلوی، جواهرات سلطنتی به زیرزمین کاخ مرمر منتقل شده و پس از تکمیل ساختمان بانک ملی ایران، جواهرات به این موزه منتقل شد. خزانه جدید بانک مرکزی در تپه‌های عباس آباد تهران در حال ساخت است.

برخی از جواهرات موزه جواهرات ملی ایران :

ـ الماس دریای نور :

الماس دریای نور درشت‌ترین و زیباترین الماس برلیان در میان گوهرهای سلطنتی ایران و یکی از گوهرهای معروف جهان است‌. گفته می‌شود این الماس هزار سال پیش کشف و استخراج شده است‌ و می توان گفت در میان جواهرات ملی ایران مقام اول را دارا است. این الماس معروف (دریای نور) و الماس کوه نور ظاهرا به علت قرابت نام پیوسته یک زوج به شمار می آمده اند. در حالی که از نظر تراش و رنگ هیچ وجه مشترکی با یکدیگر ندارند. هر دو گوهر از آن نادر شاه بود. اما الماس کوه نور بعد از مرگ نادر شاه توسط احمد شاه درانی به افغانستان برده شد. بعد از احمد شاه به شاه شجاع منتقل شد و پس از شکست شاه شجاع به دست سردار هندی ملقب به شیر پنجاب الماس مزبور به تصرف سردار نامبرده در آمد.
این گوهر بعدها به دست کمپانی هند شرقی و بدین وسیله به دربار انگلستان راه جست و به ملکه ویکتوریا هدیه گردید.هم اکنون نیز این گوهر در تاج ملکه الیزابت مادر فعلی انگلستان نصب است. الماس دریای نور پس از قتل نادر شاه به نوه او شاهرخ میرزا رسید.سپس به دست امیر اعلم خان و بعد از او به دست لطفعلی خان زند افتاد.هنگامی که لطفعلی خان به دست آقا محمد خان قاجار شکست خورد گوهر مزبور به گنجینه جواهرات قاجار منتقل گشت. ناصرالدین شاه معتقد بود این گوهر یکی از گوهرهای تاج کوروش بوده است و خود او بسیار به این گوهر گرانبها علاقه داشت و زمانی آن را کلاه و گاهی به سینه خود نصب می کرد و حتی تولیت دریای نور را منصبی مخصوص قرار داد و این افتخار مهم را به عیان و بزرگان کشور محول می داشت. دریای نور بعدها داخل موزه دولتی گردید و اینک زینت بخش خزانه جواهرات ملی است. الماس دریای نور 7 مثقال و 20 نخود، یعنی در حدود 182 قیراط‌، و صورتی است‌، ولی پیش از تراش‌، زیادتر از این بوده است‌.

موزه جواهرات ملی ایران ـ کره جغرافیایی :

کره جغرافیایی که وزن آن با پایه‌های طلایی آن حدود 37/5 کیلوگرم و روی آن 51366 قطعه جواهر گوناگون به وزن 3656/4 گرم نشانده شده است‌. اقیانوس‌ها و دریاهای زمردنشان و آسیا مرصع به یاقوت و لعل‌، ایران مرصع به الماس‌، اروپا مرصع به یاقوت‌، آفریقا مرصع به یاقوت سرخ و کبود و آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا مرصع به یاقوت و لعل است و خط استوا به وسیله الماس نشان داده شده و دو حلقه زرین ساده که در روی آن‌ها گل‌های الماس نشان نصب شده‌، به طور متقاطع کره را در میان گرفته است‌. روی کره القاب ناصرالدین شاه منبت و الماس نشان شده است‌. در این کره‌، کوه دماوند با یاقوت درشتی مشخص و شهر تهران با یاقوت معروفی به نام اورنگ زیب نمایان است‌.

موزه جواهرات ملی ایران ـ تاج‌ ماه :

تاج‌ ماه که بعد از دریای نور، در میان جواهرات سلطنتی خودنمایی می‌کند. این سنگ سفید و خوش آب و رنگ بادامی شکل 112 قیراط وزن دارد و در وسط بازوبند سلطنتی بازوی چپ قرار داشت‌. اما بعدها به صورت دگمه یا بر روی سینه یا پیش کلاه نصب می‌کردند و اینک به صورت پیاده در خزانه جواهرات سلطنتی ایران نگهداری می ‌شود.

موزه جواهرات ملی ایران ـ تاج‌ کیانی :

تاج ‌کیانی، تاجی است که پادشاهان در مراسم تاج ‌گذاری از آن استفاده می ‌کردند.

تخت طاووس (تخت جمشید) :

به فرمان فتعلی شاه در سال ۱۲۱۶ هجری قمری، تختی عظیم و مجلل به مباشرت نظام الدوله محمد حسین خان صدر اصفهانی فرمانروای اصفهان با جواهر و طلای موجود در خزانه ساخته شد و به مناسبت نقش خورشید مرصعی که در صدر تخت تعبیه شده است به نام تخت جمشید معروف گردید. تخت خورشید سال ها به همان نام نامیده می شد تا اینکه فتعلی شاه با طاووس تاج الدوله ازدواج نمود.از همان زمان به مناسبت نام او، تخت به نام طاووس مشهور شد. بعضی از ایرانیان می پنداشتند که تخت مذکور همان تخت طاووس هند است و با مقایسه و توصیفی که تاورنیه از تخت طاووس کرده و آنچه خود از تخت طاووس موجود دیده و استنباط کرده به این نتیجه رسیده که ادعای مدعیان باطل است و برای اطمینان و تائید نظر خود با ناصر الدین شاه مذاکره و از ایشان استفسار کرده و مطمئن شده است تخت طاووس به دستور فتعلی شاه ساخته شده و به نام همسر او طاووس خانم، تخت طاووس نامیده شده است.

پس از درگذشت فتعلی شاه، سالها بعد ناصر الدین شاه که در ظبط و ربط جواهر و نفایس سلطنتی،عنایت خاص داشت دستور داد تا تخت یاد شده را تعمیر کرده و تغییراتی جزئی در شکل ظاهر آن دادند از جمله اشعاری که مضمون آنها کیفیت تعمیر تخت به امر ناصر الدین شاه است. در کتیبه اطراف تخت به خط نستعلیق خوش در مصراع های مجزا از یکدیگر روی زمینه زر، به مینای لاجوردی نگاشته شده است. این مصراع ها فعلا مرتب و دنبال یکدیگر نصب شده است و پیداست که در تعمیر بعدی آنها در جای خود نشانده اند.تخت مذکور تا سال ۱۳۶۰ در تالار کاخ گلستان نگهداری می گردید و در تاریخ ۱۳۶۰ به خزانه جواهرات بانک مرکزی جمهوری اسلامی انتقال یافت تا همواره با توجه به تجانس این تخت با جواهرات موجود در خزانه (موضوع قانون سال ۱۳۱۶ شمسی) نگهداری شود.

تاج فرح :

تاج مورد استفاده فرح پهلوی در سال ۱۳۴۶ از میان جواهرات ملی توسط ایوان کلیف و آرپل ساخته شد. بدنه این تاج از پلاتین و تعداد سنگ های قیمتی آن به این شرح است : ۱۴۶۹ قطعه برلیان، ۳۶ قطعه زمرد، ۲ قطعه لعل، ۳۴ قطعه یاقوت، ۱۰۵قطعه مروارید، وزن این تاج ۱۴۸۰.۹۰ گرم است.

جقه نادری :

جقه نادری، آراسته به الماس و زمرد، که در وسط آن یک تخمه زمرد دامله درشت خوشرنگ نصب شده است. در زیر جقه، سه آویز زمرد خوشرنگ آویخته شده است. قسمت بالای جقه، هفت شقه است و در دو طرف شقه ها نیز دو ریسه و برگ و گل الماس نشان، ساخته اند و از نوک شقه های جقه، دو آویز زمرد بسیار اعلای سعیدی امرودی آویخته شده است. در بالای تخمه وسط، هلال الماس نشان، و در پایین در دو سو، شبیه درفش، طبل، لوله توپ و سر نیزه روی زه زین نصب شده است. پارچه درفش به سه ردیف یاقوت، الماس و زمرد کمرنگ تقسیم شده است. تمام جقه، آراسته به الماس های فلامک خو ش آب و درشت و ریز است. رضا خان پهلوی از جقه مزبور گاهی استفاده می کرد. وزن جقه ۳۳ مثقال و ۱۹ نخود است. این جقه در سده ۱۲ ه.ق در ایران ساخته شد.

تاج پهلوی :

تاج پهلوی، تاج مورد استفاده رضا خان و محمد رضا پهلوی بود. این تاج از طلا و نقره ساخته شده است و آراسته به الماس های برلیان بسیار اعلاء تخمه های درشت زمرد، یاقوت کبود و مروارید است. این تاج در چهار طرف، دارای چهار کنگره پله پله به شکل تاج های شاهنشاهان ساسانی است که در وسط و زیر کنگره پیشین آن، خورشیدی زرین با شعاع های الماس نشان و تخمه الماس زرد درشت نصب شده است و در پشت همین گنگره، جقه پایه دار اسلیمی و در پشت آن پر قو قرار دارد. در این تاج ۳۳۸۰ قطعه الماس به وزن ۱۱۴۴ قیراط، ۵ قطعه زمرد به وزن ۱۹۹ قیراط و ۲ قطعه یاقوت کبود به وزن ۱۹ قیراط و ۳۶۸ حبه مروارید غلطان به کار رفته است. وزن تاج ۴۴۴ مثقال یعنی در حدود ۲۰۸۰ گرم، معادل دو کیلو و هشتاد گرم می باشد.

تاجی که قبلا در تاجگذاری های دوران قاجار به کار می رفت٬ تاج کیانی بود. چون رضا خان پهلوی مایل نبود در تاجگذاری خود از آن استفاده کند. از این روی در سال ۱۳۰۴ خورشیدی٬ به دستور رضا خان از گوهرهای منتخب٬ تاج مزبور را ساختند و رضا خان و محمد رضا پهلوی٬ برای تاج گذاری از آن استفاده کردند.
پیشنهاد ویژه

ساعات بازديد موزه جواهرات ملی ایران :

بازديد از خزانه جواهرات ملی روزهای شنبه تا سه ‌شنبه از ساعت 14:00 الی 16:30 امکان‌ پذير است.

خزانه جواهرات ملی در غير از ساعات فوق و نيز روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه و تعطيلات رسمی، تعطيل است.

نشانی موزه جواهرات ملی ایران : تهران، خيابان فردوسی، شماره 213، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران، خزانه جواهرات ملی

تلفن موزه جواهرات ملی ایران :

64463785

64463869

64463870

توجه داشته باشید افراد زير 12 سال اجازه ورود ندارند.منبع مکانبین

کوه سبلان اردیبل | قله سبلان اردبیل

کوه سبلان اردیبل | قله سبلان اردبیل

کوه سبلان در 35 کیلومتری غرب شهر اردبیل و 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین‌شهر واقع است. از لحاظ تقسیمات اداری استان اردبیل، این کوه در مرز بین بخش مرکزی شهرستان اردبیل و بخش لاهرود شهرستان مشگین شهر واقع می باشد.

رشته کوه آتشفشانی خاموش سبلان از دره قره سو در شمال غرب اردبیل شروع و در جهت شرقی – غربی به طول 60 کیلومتر و عرض تقریبی 48 کیلومتر تا کوه قوشاداغ در جنوب اهر ادامه می یابد. مخروط آتشفشانی سبلان از نوع چینه ای است که گدازه های آن سطحی معادل 1200 کیلومتر مربع را اشغال کرده اند. مخروط سبلان ساختمان مرکزی عظیمی است که بر روی یک سیستم هورست با روند شرقی – غربی قرار گرفته است.

سبلان سومین قله بلند ایران پس از دماوند و علم کوه و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است. همچنین برخی کوه سبلان را محل بعثت پیامبر ایران، زرتشت، می دانند و از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است که حتی در میان بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد می شود.

کوهستان سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد، قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهورند. کوه سبلان از مجموعه‌ای از ارتفاعات متعدد تشکیل شده که به موازات ارسباران ولی اندکی در شرق آن کشیده شده‌ است. امتداد آن شرقی–غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آنرا به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند. در جنوب آن کوه بزقوش، که از سمت جنوب غربی به کوهستان سهند مربوط است، کشیده شده‌ است. قسمت شرقی کوه سبلان به قله آتشفشان سبلان که در بلندای ۴۸۱۱ متری قرار دارد، منتهی می‌شود. تمام قله‌های سبلان در همهٔ ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی هستند.

سبلان در میان ترک زبانان محلی ایران “ساوالان”و نزد تالش زبانان سفلون خوانده می شود، که در طول تاریخ با توجه به تغییر مذاهب حاکمه، معانی مختلف و گاه متضادی به آن نسبت داده شده است که ردیابی این تغییرات با توجه به مقاصد سیاسی پشت پرده ی حکومت های پیشین و معدوم نمودن مدارک و مستندات توسط اعراب، کار پیچیده ای است.

البته در زبان تالشی س با فتحه یعنی سر وا یعنی برف لون یعنی لانه سفلون یعنی جایی که سرش لانه برف است برخی نیز بر این عقیده اند که میان ساو و سو (ابتدای واژه ی سوشیانس ( رابطه ی معناداری وجود دارد
قله سبلان به شماره ۱۹۴۹۶/۱۲ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده و سند مالیکت آن از ارتفاع بالای سه هزار و ۶۰۰ متری قله سبلان به وسعت شش هزار و ۲۰۰ هکتار به نام سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده‌ است. منبع مکانبین

نزدیکترین هتل ها به حرم امام رضا مشهد

نزدیکترین هتل ها به حرم امام رضا مشهد

نزدیکترین هتل ها به حرم امام رضا مشهد(قسمت اول):

 ارزان ترین هتل آپارتمان های مشهد

هتل کیانا مشهد مشهد - خیابان امام رضا 2 - کوچه کربلا

4.1

بسیار خوب

شروع قیمت از:

3,000,000

فاصله تا حرم امام رضا مشهد: 991 متر ( 2 دقیقه )

هتل کیانا مشهد

هتل کیانا از نوسازترین هتل‌های اطراف حرم امام رضا است که در سال 91 افتتاح شده. این هتل از نزدیک‌ترین هتل‌های 4 ستاره به حرم مطهر است که در خیابان امام رضا 2 در 500 متری حرم قرار گرفته و با موقعیت مکانی ایده آلش برای همه زائران مناسب است.

با انتخاب این هتل علاوه بر اینکه در نزدیکی حرم هستید و با یک پیاده روی چند دقیقه‌ای می‌توانید به بارگاه ملکوتی برسید از همه امکانات خوب نیز برخوردار می‌شوید. مثل سالن‌های پذیرایی هتل که شامل چند رستوران و کافی شاپ می‌شود. در این رستوران‌ها همه چیز برای شما مهیاست تا یک ضیافت به یاد ماندنی داشته باشید. مثلاً در رستوران ارغوان هتل که در طبقه همکف قرار دارد می‌توانید انواع غذاهای ایرانی و فرنگی را سفارش دهید و بهترین طعم‌ها را تجربه کنید. اگر به جای تجربه طعم‌های متفاوت ترجیح می‌دهید غذاهای اصیل ایرانی را نوش جان کنید به نیم طبقه هتل بروید.

برای مشهد گردی می‌توانید با تورهای ویژه هتل همراه شوید. تورهایی که شما را به تماشای مناطق ییلاقی و گردشگری مشهد می‌برند که به صورت شبانه روزی آماده سرویس دهی به شما هستند. همچنین تورهای تفریحی که شما را به تماشای اماکن دیدنی نیشابور و نیز امکان مذهبی و موزه‌ها می‌برند.

اما اگر بخواهید خودتان به تنهایی و یا همراه با دوستان و خانواده‌تان در شهر بگردید از موزه آستان قدس رضوی و مسجد گوهرشاد شروع کنید. این جاذبه‌ها نزدیک‌ترین اماکن دیدنی به هتل کیانا هستند. پارک کوهسنگی و پارک جنگلی طرق نیز جز اماکن تفریحی مشهد هستند که از هتل کیانا دسترسی خوبی به آن‌ها دارید.

هتل کیانا در واحدهای اقامتی‌اش نیز تمام تلاش خود را بکار بسته تا نهایت آسایش را برای شما فراهم کند. اگر به عنوان ماه عسل یا به عنوان زوجی جوان به مشهد می‌روید اتاق‌های VIP را انتخاب کنید.

واحدهای کانکت برای کسانی است که می‌خواهند به صورت گروهی اقامت کنند و واحدهای آپارتمانی نوع دیگری از واحدهای اقامتی هتل کیانا است که مدرن‌ترین امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

خرید سوغات جز برنامه‌های هر زائر ایرانی در سفر به مشهد است. موضوعی که هتل کیانا برای راحتی مهمانانش یک فروشگاه سوغات مشهد در نظر گرفته است. اگر در این فروشگاه سوغات مورد نظرتان را پیدا نکردید چند بازار در نزدیکی هتل هست مثل بازار رضا، بازار آسمان و زیست خاور که می‌توانید در مسیر رفت و برگشت از حرم از آن‌ها خرید کنید.

اتاق بازی کودکان، گیم نت، فضای سبز و اینترنت داخل لابی و اتاق‌ها و سونا و جکوزی، حمام ترکی، سالن ماساژ همه و همه از امکانات دیگری است که اقامتتان را در هتل کیانا شیرین و لذت بخش می‌کند.

دلایل انتخاب هتل:

به هتل کیانا بروید اگر می خواهید در نزدیکی حرم امام رضا (ع) بهترین امکانات و خدمات را تجربه کنید.

هتل کیانا یکی از بهترین هتلهای 4 ستاره مشهد بوده و یکی از نزدیکترین هتلها به حرم است. این هتل در خیابان امام رضا 2 قرار دارد. در هتل کیانا مشهد امکانات کامل اقامتی فراهم شده است و در رستوران هتل، انواع غذاهای ایرانی و بین المللی در سالن های مجزا سرو میگردد.

ساعت تحویل اتاق: 14:00

ساعت تخلیه اتاق: 12:00

تعداد اتاق ها: 110 عدد

فاصله تا مرکز شهر: 2 دقیقه

فاصله تا فرودگاه: 25 دقیقه

خدمات هتل کیانا مشهد

هتل کیانا دارای امکاناتی چون فضای بازی کودکان، پارکینگ، اینترنت رایگان در لابی و طبقات، سونا و جکوزی بسیار زیبا، کافی شاپ و سفره خانه سنتی، سالن کنفرانس، صندوق امانات، فروشگاه و ... می باشد

هتل سهند مشهد مشهد - خیابان امام رضا - امام رضا 2 - کوچه کربلا

4.1

بسیار خوب

شروع قیمت از:

2,360,000

فاصله تا حرم امام رضا مشهد: 1.10 کیلومتر ( 3 دقیقه )

توضیحات:

هتل سهند مشهد، هتلی نوساز در فاصله ای اندک از حرم رضوی می باشد. این هتل نوساز گزینه ای مناسب برای زائرانی است که تمایل دارند هتل محل اقامتشان در فاصله ی کمی از حرم مطهر باشد و بتوانند بدون استفاده از هیچ گونه وسیله نقلیه و در مدت کوتاه به حرم برسند.

هتل سهند در امام رضا 2 واقع است و علاوه بر نزدیک بودن به حرم به بازار رضا نیز نزدیک می باشد، بدین ترتیب مسافران برای زیارت و خرید از بازار رضا دغدغه ی رفت و آمد و ترافیک را نخواهند داشت.

هتل دارای دو رستوران مجزا بوده و از این نظر گنجایش پذیرایی از مهمانان زیادی را دارد.

در هتل سهند مشهد بهترین اقامت را برای خود و همراهانتان رقم بزنید. اقامتگاهی تازه تأسیس در خیابان امام رضا 2 که با موقعیت ایده آلش شما را در مدت زمان کوتاهی به حرم امام رضا می‌رساند. این هتل سه ستاره با داشتن سطح بالایی از کیفیت شما را به داشتن اقامتی 5 ستاره در مشهد دعوت می‌کند.

هتل سهند در رستورانش بهترین آشپزهای عربی و ایرانی را گرد هم آورده است تا بهترین طعم‌ها و لذیذترین غذاها را به میهمانانش هدیه کند. نهار و شام رستوران به صورت بوفه هست و دارای منویی متنوع و خوشمزه است. این هتل هم چنین در طبقه فوقانی لابی‌اش محیطی دل‌نشین با بهترین امکانات را ایجاد کرده است تا گذر زمان را از یادتان ببرد.

برای اینکه اقامت در هتل سهند مشهد را برای خودتان ماندنی‌تر کنید پیشنهاد می‌کنیم لحظاتی را در قهوه خانه هتل بگذرانید. این قهوه خانه در پشت بام قرار گرفته است و خدماتی در خور را با دیدی عالی از چشم اندازی بسیار زیبا به شما ارائه می‌کند.

با خانواده به مشهد مقدس می‌روید و یا همراه دوستان، برای ماه عسل یا صرف زیارت، فرقی نمی‌کند؛ هتل سهند از بهترین انتخاب‌ها است. این هتل اتاق‌های متنوعی در انواع مختلفی از تویین، دوبل، رویال و تریپل دارد که برای همه زائران با سلیقه‌های مختلف مناسب می‌باشد.

لابی هتل با دکوراسیونی شیک و طراحی بسیار زیبایی که دارد مکانی آرام را برای لختی استراحت و اجتماعی دوستانه فراهم کرده است. شما می‌توانید در اینجا پس از بازگشت از زیارت و زمانی که منتظر همراهانتان هستید تا به حرم بروید لحظاتی را به آرامش سپری کنید.

اگر داشتن اینترنت برایتان مهم است این مژده را به شما می‌دهیم که اتاق‌های هتل سهند مجهز به شبکه سراسری اینترنت بدون هیچ گونه محدودیت حجمی است که پاسخگوی نیازتان در این زمینه می‌باشد.

دلایل انتخاب هتل:

نزدیک بودن به حرم

نزدیک بودن به بازار رضا

هتل سهند یکی از هتلهای 3 ستاره تاپ مشهد است که کیفیت بسیار بالایی دارد و با توجه به موقعیت مکانی خود که در کنار حرم واقع شده، می تواند یکی از گزینه های مناسب برای رزرو هتل در مشهد باشد. ساختمان هتل در 10 طبقه احداث شده و 60 واحد اقامتی با امکانات کامل رفاهی دارد. هتل سهند همانطور که از تصاویر مشخص است، هتلی شیک و تمیز است.

ساعت تحویل اتاق: 14:00

ساعت تخلیه اتاق: 12:00

تعداد اتاق ها: 60 عدد

فاصله تا مرکز شهر: 3 دقیقه

فاصله تا فرودگاه: 25 دقیقه

هتل منجی مشهد مشهد - ضلع جنوبی بازار رضا - نبش شیخ طوسی 9

4.2

بسیار خوب

شروع قیمت از:

2,600,000

فاصله تا حرم امام رضا مشهد: 1.11 کیلومتر ( 3 دقیقه )

درجه هتل: 3 ستاره تاپ

نمای هتل منجی مشهد

هتل منجی مشهد در سال 1393 به همت حاج حمید باقرزاده مورد بهره برداری قرار گرفته است و در نزدیکی بازار رضا (ع) شهر مقدس مشهد قرار گرفته است. هتل منجی مشهد دارای رستورانی مجهز با سرو انواع غذاهای لذیذ ایرانی و فرنگی و دریایی آماده پذیرایی از مهمانان عزیز است. کافی شاپ این مجموعه در طبقه 2- دارای فضایی زیبا و آرام است. این هتل سه ستاره در 6 طبقه طراحی شده و دارای 42 باب اتاق است و با امکانات و تجهیزاتی مانند مجموعه آبی رستوران سنتی و اینترنت پرسرعت در تمامی نقاط هتل و بسیاری از خدمات متنوع دیگر آماده پذیرایی از مسافران و زائران تور مشهد می باشد.

مکان های توریستی مشهد از قبیل بازار رضا، موزه آستان قدس رضوی، مسجد گوهرشاد و سایر مراکز خرید مورد علاقه زائران با فاصله کمی از هتل منجی مشهد قابل دسترسی می باشند.

در هتل منجی مشهد پذیرایی به صورت فولبرد منو بوفه (صبحانه و نهار و شام سلف سرویس) انجام میگردد.

مجموعه آبی هتل منجی مشهد


این مجموعه با طراحی مدرن و منحصر به فرد خود با محیطی لذت بخش آماده پذیرایی از شما میهمانان ای مجموعه می باشد.این مجموعه مشتمل بر جکوزی حوضچه آب سرد سونای خشک و سونای بخار می باشد.همچنین دو تایم مجزا برای بانوان و آقایان در نظر گرفته شده است.بدهیهی است که پذیرش مهمان در مجموعه آبی هتل منجی مشهد دارای ضوابط و مقرراتی می باشد که در صورت درخواست مهمان به ایشان ارائه خواهد شد.همچنین شایان ذکر است امکان استفاده از مجموعه آبی و ماساژ به صورت همزمان نیز امکان پذیر است.

لمکده هتل منجی مشهد


این مجموعه شاد و مفرح تابستانی در طبقه سوم هتل واقع شده است.در این مجموعه علاوه بر امکان استفاده مجزا این امکان فراهم شده تا مهمانان محترم بتوانند از کافی شاپ مجموعه نیز استفاده کنند نمای بسیار زیبا نزدیک به حرم و امکان استفاده آن در شب این مجموعه را به یکی از پرطرفدار ترین بخش های هتل منجی مشهد تبدیل کرده است.

رستوران و کافی شاپ های هتل منجی مشهد • رستوران هتل منجی مشهد با ظرفیت 60 نفر واقع در طبقه 1- با انواع غذاهای ایرانی ، فرنگی و دریایی (ساعت کاری : صبحانه 8:00 الی 10:00 ، نهار 13:00 الی 15:00 ، شام 20:00 الی 22:00)

 • کافی شاپ هتل منجی واقع در طبقه 2- (ساعت کاری: 10: الی 22:00)


اتاق ماه عسل هتل منجی مشهد


هتل منجی مشهد افتخار میزبانی از بسیاری نوعروس و داماد هایی را داشته که تصمیم گرفته اند اولین سفر مشترک خود را با این مجموعه سهیم شوند.در این راستا این مجموعه با در نظر گرفتن امتیازهای خاص و امکانات منحصر تمام تلاش خود را برای ساختن بهترین خاطره ی ممکن برای آنها داشته است.در این اتاق ها علاوه بر دکور مخصوص از بسیاری امکانات وی ای پی استفاده شده است.

اطلاعات هتل منجی مشهد:


ساعت تحویل اتاق: 14:00
ساعت تخلیه اتاق: 12:00
تعداد اتاق ها: 42 عدد
فاصله تا حرم: 7 دقیقه پیاده
فاصله تا فرودگاه: 20 دقیقه با ماشین
آدرس هتل: مشهد، ضلع جنوبی بازار رضا – نبش شیخ طوسی 9

فواصل هتل تا مراکز گردشگری: • فاصله تا نمایشگاه بین المللی مشهد 33 دقیقه با ماشین ( 25 کیلومتر )

 • فاصله تا حرم امام رضا 20 دقیقه پیاده و 6 دقیقه با ماشین ( 1.9کیلومتر )

 • فاصله تا باب الجواد(درب خسروی نو) 15 دقیقه پیاده و 6 دقیقه با ماشین ( 2.1 کیلومتر )

 • فاصله تا باب الرضا(درب فلکه آب) 10 دقیقه پیاده و 4 دقیقه با ماشین ( 2.2 کیلومتر )

 • فاصله تا خیابان شیرازی ( بست شیخ طوسی) 9 دقیقه با ماشین ( 3.5 کیلومتر )

 • فاصله تا خیابان نواب صفوی( بست شیخ حر عاملی- بست پایین خیابان )17 دقیقه پیاده و 6 دقیقه با ماشین ( 1.2 کیلومتر )

 • فاصله تا بست شیخ بهایی 15 دقیقه پیاده و 7 دقیقه با ماشین ( 2.2کیلومتر )

 • فاصله تا مجتمع تجاری زیست خاور 18 دقیقه با ماشین ( 5.2 کیلومتر )

 • فاصله تا منطقه ییلاقی طرقبه 35 دقیقه با ماشین ( 31 کیلومتر )

 • فاصله تا پارک کوهسنگی 22 دقیقه با ماشین ( 13.8 کیلومتر )

 • فاصله تا مجتمع تجاری الماس شرق • 25 دقیقه با ماشین ( 12.4کیلومتر )

 • فاصله تا سرزمین موج های آبی 35 دقیقه با ماشین ( 21.9 کیلومتر )

 • فاصله تا شهر بازی پارک ملت 26 دقیقه با ماشین ( 18.7 کیلومتر )

 • فاصله تا بازار رضا 5 دقیقه پیاده و 4 دقیقه با ماشین ( 1.1کیلومتر )

 • فاصله تا ایستگاه راه آهن 17 دقیقه با ماشین ( 5.6 کیلومتر )

 • فاصله تا آرامگاه فردوسی 37 دقیقه با ماشین ( 33.2 کیلومتر )

 • فاصله تا شهر رویایی پدیده شاندیز 55 دقیقه با ماشین ( 43.3 کیلومتر )


هتل شارستان مشهد مشهد - خیابان خسروی نو - اندرزگو 17

4

بسیار خوب

شروع قیمت از:

3,000,000 2,900,000

فاصله تا حرم امام رضا مشهد: 1.18 کیلومتر ( 2 دقیقه )

توضیحات:

هتل شارستان مشهد یکی از هتل های نوساز این شهر بوده که در سال 1390 افتتاح گردید. از ویژگی های مهم این هتل نزدیک بودن آن به درب باب الجواد است. از دیگر امکانات این هتل می توان اشاره کرد به رستوران با سرو غذاهای ایرانی، کافی شاپ با محیطی دلپذیر، چایخانه سنتی و پارکینگ.

از اماکن دیدنی و گردشگری اطراف هتل می توان اشاره کرد به آرامگاه نادر شاه افشار، به علاوه هتل به بازار رضا دسترسی خوبی دارد و از این حیث مسافران بدون دغدغه می توانند علاوه بر حرم مطهر به بازارهای خرید نیز به راحتی دسترسی داشته باشند.

 

هتل سه ستاره شارستان ویژه یک شب اقامت فولبرد (صبحانه، نهار، شام) به ازای هر نفر تنها با پرداخت ۹۹۰۰۰ تومان اما با ارزش ۱۶۵۰۰۰ تومان (۴۰% تخفیف)

هتل سه ستاره شارستان ویژه یک شب اقامت با صبحانه به ازای هر نفر تنها با پرداخت ۸۸۰۰۰ تومان اما با ارزش ۱۴۷۰۰۰ تومان (۴۰% تخفیف)

هتل سه ستاره شارستان ویژه یک شب اقامت فولبرد (صبحانه، نهار، شام) در ایام مناسبتی به ازای هر نفر تنها با پرداخت ۱۰۹۰۰۰ تومان اما با ارزش ۱۵۶۰۰۰ تومان (۳۰% تخفیف)

هتل سه ستاره شارستان ویژه یک شب اقامت با صبحانه در ایام مناسبتی به ازای هر نفر تنها با پرداخت ۹۸۰۰۰ تومان اما با ارزش ۱۴۰۰۰۰ تومان (۳۰% تخفیف)

برای انتخاب روی دکمه خرید کلیک نمایید.

 1. اینترنت: دارد

 2. تاکسی سرویس: دارد

 3. فروشگاه: دارد

 4. پارکینگ: دارد

 5. رستوران: دارد

 6. کافی‌شاپ: دارد

 7. کارت‌خوان: دارد • تعداد ستاره‌های هتل: ۳ • فاصله تا حرم امام رضا علیه السلام : ۵ دقیقه با ماشین

 •  فاصله تا ورودی باب الرضا : ۶ دقیقه با ماشین

 •  فاصله تا ورودی باب الجواد : ۶ دقیقه پیاده

 •  فاصله تا بازار رضا مشهد : ۷ دقیقه با ماشین

 •  فاصله تا ورودی باب الرضا : ۸ دقیقه پیاده

 •  فاصله تا پایانه مسافربری مشهد : ۱۳ دقیقه با ماشین

 •  فاصله تا ایستگاه راه آهن شهر مشهد : ۱۳ دقیقه با ماشین

 •  فاصله تا حرم امام رضا علیه السلام : ۱۳ دقیقه پیاده

 •  فاصله تا بازار رضا مشهد : ۱۵ دقیقه پیاده

 •  فاصله تا فرودگاه مشهد : ۲۱ دقیقه با ماشین

 •  فاصله تا مرکز خرید الماس شرق مشهد : ۲۲ دقیقه با ماشین

 •  فاصله تا نمایشگاه بین المللی مشهد : ۳۰ دقیقه با ماشینهتل آپارتمان کنعان مشهد مشهد - خيابان امام رضا - امام رضا 8 - كوچه شهيد ربيعي - کوچه صاحب علم

4

بسیار خوب

شروع قیمت از:

1,600,000

فاصله تا حرم امام رضا مشهد: 1.19 کیلومتر ( 3 دقیقه )

مشخصات هتل آپارتمان کنعان  ـ

هتل آپارتمان نزدیک حرم

اقامت راحت و ارزان در محدوده حرم مطهر را میتوانید در هتل آپارتمان کنعان تجربه کنید. این هتل علاوه بر نزدیکی به حرم در نزدیکی بازار قدیمی رضا است که با 10 دقیقه پیاده روی هم به بازار و هم به حرم مطهر میتواند هزینه کمتری برای رفت و آمد داشته باشید.

با توجه به نرخ رزرو و کیفیت هتل کنعان، می توان امتیاز رضایتمندی خوبی به این هتل اعطا نمود.

یکی از ویژگی های بارز هتل آپارتمان کنعان غذای بسیار خوب و با کیفیت عالی آن می باشد. کیفیت غذا بسیار مطلوب بوده و از برنج ایرانی برای طبخ استفاده می گردد.

در صورت نیاز به استفاده از سرویس ترانسفر هتل با قیمت بسیار مناسب می توانید هماهنگی های لازم را با رزرواسیون انجام دهید.

 امکانات هتل کنعان مشهد

اینترنت با سرعت بالا تهویه مطبوع خدمات خشکشویی ترانسفر از فرودگاه به هتل روزنامه رایگان پارکینگ در اطراف هتل رستوران در هتل رستوران فضای باز تاکسی سرویس آسانسور لابی رستوران فست فود رستوران سنتی پارکینگ در هتل ترانسفر از هتل به فرودگاه صندوق امانات در لابی نمازخانه

 امکانات داخل اتاق های هتل کنعان مشهد

سرویس فرنگی سرویس ایرانی یخچال تلویزیون LCD اینترنت Wi-Fi چیلر حمام دوش آشپزخانه در سوئیت میز آرایش

 

 صبحانه هتل کنعان مشهد

املت گوجه فرنگی املت میکس تخم مرغ آب پز سوسیس سرخ شده عسل کره مربا شیر آب میوه چای لوبیا عدسی خرما پنیر نان ایرانی

 اطلاعات اصلی هتل کنعان مشهد

نوع اقامتگاه: هتل آپارتمان نام استان: خراسان رضوی نام شهر: مشهد منطقه شهرداری: 8 محدوده شهرداری :خیابان امام رضا سال ساخت: 1386 سال بازسازی: تعداد اتاق ها: 28 تعداد تخت ها: 87 تعداد طبقات: 4 ظرفیت پارکینگ: 12 ساعت تحویل اتاق: 14:00 ساعت تخلیه اتاق: 12:00 نوع سرویس اضافه: تخت استاندارد سن بچه رایگان: تا 2 سال تمام سن کودک نیم بها: 3 تا 8 سال سرویس نیم شارژ هتل برای ورود زود هنگام: ندارد خروج دیر هنگام: معادل 50% هزینه اتاق

 خدمات رایگان هتل کنعان مشهد

اینترنت در اتاق اینترنت در لابی اینترنت رایگان محدود شام انتخابی صبحانه بوفه ناهار انتخابی

 

فاصله ها تا هتل آپارتمان کنعان مشهد

فرودگاه 8/1 کیلومتر ایستگاه قطار 6/3 کیلومتر ترمینال مسافربری 6/7 کیلومتر حرم و اماکن مذهبی 2 کیلومتر

 منوی ناهار هتل آپارتمان کنعان مشهد

شنبه : چلو جوجه کباب - چلوکباب کوبیده - پیتزا - خورشت - ماکارونی - پلو سفید- مرغ سرخ شده یکشنبه: چلوجوجه کباب - چلوکباب کوبیده- پیتزا- خورشت- سبزی پلو- پلوسفید-ماهی دوشنبه: چلوجوجه کباب-چلوکباب کوبیده-پیتزا-خورشت-ماکارونی-پلوسفید-مرغ ربی سه شنبه: چلوجوجه کباب-چلوکباب کوبیده-پیتزا-خورشت-ماکارونی-پلوسفید-پاچین چهارشنبه:چلوجوجه کباب- چلوکباب کوبیده- پیتزا- خورشت- ماکارونی- پلوسفید-رولت مرغ پنجشنبه:چلوجوجه کباب-چلوکباب کوبیده-پیتزا- خورشت-ماکارونی-پلوسفید-سالادماکارونی جمعه:چلوجوجه کباب- چلوکباب کوبیده- پیتزا- خورشت- باقالی پلو-پلوسفید-مرغ ربی

منوی شام هتل آپارتمان کنعان مشهد

شنبه: خوراک جوجه- خوراک کوبیده - پیتزا- فلافل - چکین مرغ - سوپ - تاس کباب یکشنبه : خوراک جوجه - خوراک کوبیده - پیتزا - فلافل - چکین مرغ - سوپ -  رولت گوشت دوشنبه:خوراک جوجه - خوراک کوبیده - پیتزا - فلافل- چکین مرغ - سوپ -پیراشکی سه شنبه:خوراک جوجه - خوراک کوبیده- پیتزا- فلافل- چکین مرغ- سوپ -ناگت مرغ  چهارشنبه: خوراک جوجه- خوراک کوبیده - پیتزا- فلافل - چکین مرغ -سوپ -کوفته تبریزی پنجشنبه: خوراک جوجه - خوراک کوبیده- پیتزا- فلافل-چکین مرغ - سوپ -شامی کباب جمعه: خوراک جوجه- خوراک کوبیده - پیتزا-  فلافل - چکین مرغ -سوپ - ساندویچ سرد


درجه: 1 ستاره
در محدوده حرم مطهر
فاصله تا حرم : 800 متر
فاصله تا فرودگاه : 8 کیلومتر
فاصله تا راه آهن : 6 کیلومتر
اینترنت : لابی و اتاق
آدرس: مشهد - خیابان امام رضا 8 - امام رضا 8 - کوچه شهید ربیعی کوچه صاحب نهم

هتل آپارتمان نیکا مشهد مشهد ، خیابان امام رضا،دانش شرقی 8

3.5

بسیار خوب

شروع قیمت از:

2,700,000

فاصله تا حرم امام رضا مشهد: 1.26 کیلومتر ( 4 دقیقه )

مشخصات واحدهاي هتل آپارتمان نيكا مشهد

2 نفرظرفيت :
هال، آشپزخانه، اتاق خواب با تخت دبل، سرويس بهداشتي ايراني و فرنگي و حمام، كاناپه تخت خوابشو با ظرفيت استاندارد 2 نفر، قابليت اضافه شدن 1 نفر همراه، سيستم تصويري و شبكه هاي خبري ماهواره، سيستم گرمايشي و سرمايشيامكانات:

آپارتمان يك خوابه


4 نفرظرفيت :
هال، آشپزخانه، اتاق خواب با تختخواب دو نفره مجزا و اتاق خواب با تخت دبل، سرويس بهداشتي ايراني و فرنگي و حمام، كاناپه تخت خوابشو با ظرفيت استاندارد 4 نفر، قابليت اضافه شدن 2 نفر همراه، سيستم تصويري و شبكه هاي خبري ماهواره، سيستم گرمايشي و سرمايشيامكانات:

آپارتمان دو خوابه4 نفرظرفيت :
هال، آشپزخانه، اتاق خواب با تختخواب دو نفره مجزا و اتاق خواب با تخت دبل، سرويس بهداشتي ايراني و فرنگي و حمام، كاناپه تخت خوابشو با ظرفيت استاندارد 4 نفر، قابليت اضافه شدن 2 نفر همراه، سيستم تصويري و شبكه هاي خبري ماهواره، سيستم گرمايشي و سرمايشيامكانات:


امكانات هتل آپارتمان نيكا مشهد
  سالن كنفرانس  سونا  لابي
  پارك كودكان  جكوزي  كافي شاپ
 آژانس خدمات مسافرتي  رستوران  ماهواره
  خدمان خانه داري  پاركينگ اختصاصي هتل  اينترنت در لابي
 فضاي سبز  پاركينگ سرپوشيده  اينترنت در واحد
  گشت درون شهري و برون شهري  سرويس حرم  نمازخانه
 تاكسي سرويس  لاندري  سالن ورزشي
  صندوق امانات اختصاصي  كافي نت  فروشگاه و غرفه
  ترانسفر رايگان فرودگاه  گيم نت  چايخانه سنتي
  چايخانه در بام هتل  زمين تنيس  بيليارد
  آسانسور  استخر


توضيحات تكميلي هتل آپارتمان نيكا مشهددر بهترین نقطه مشهد و با فاصله کمتر از 700 متر از بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و مراکز خرید از جمله بازار امام رضا قرار دارد و همچنین به فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد و ترمینال مسافربری و ایستگاه راه آهن مشهد نزديك مي باشد.

اطلاعات هتل آپارتمان نيكا مشهد

سرويس بهداشتي ايراني و فرنگي و حمام، كاناپه تخت خوابشو، سيستم تصويري و شبكه هاي خبري ماهواره، سيستم گرمايشي و سرمايشي

هتل آپارتمان مجید مشهد مشهد - خیابان خسروی - اندرزگو 12 - روبه رو بوستان نرگس

3.5

بسیار خوب

شروع قیمت از:

2,550,000 2,450,000

فاصله تا حرم امام رضا مشهد: 1.28 کیلومتر ( 3 دقیقه )

هتل آپارتمان مجید مشهد

هتل آپارتمان مجید مشهد با فاصله حدود 5 دقیقه ای از حرم مطهر و داشتن امکاناتی از نظیر لابی، آسانسور، رستوران ،کافی شاپ، سرویس ایرانی و فرنگی، چای ساز در اتاق ها ،اینترنت وایرلس رایگان در لابی و اتاق ها و نیز کادری مجرب و کارآزموده آماده پذیرایی از زائران و مهمانان گرامی می باشد.هتل آپارتمان مجید در سال 1393 تاسیس گردیده است.امکان آشپزی در بعضی از اتاق ها وجود دارد.

فاصله هتل آپازتمان مجید با مکان های مهم شهر مشهد
فاصله تا ورودی باب الجواد : 7 دقیقه پیاده روی ؛ مسافت 550 متر ، 3 دقیقه با وسیله نقلیه
فاصله تا پایانه مسافربری مشهد :  52 دقیقه پیاده روی ؛ مسافت 4200 متر ، 15 دقیقه با وسیله نقلیه
فاصله تا ورودی باب الرضا : 8 دقیقه پیاده روی ؛ مسافت 700 متر ، 4 دقیقه با وسیله نقلیه
فاصله تا بازار رضا مشهد : 16 دقیقه پیاده روی ؛ مسافت 1300 متر ، 6دقیقه با وسیله نقلیه
فاصله تا حرم امام رضا علیه السلام :10 دقیقه پیاده روی ؛ مسافت 900 متر ، 5 دقیقه با وسیله نقلیه
فاصله تا فرودگاه مشهد : 1 ساعت 47 دقیقه پیاده روی ؛ مسافت 8800 متر ، 18 دقیقه با وسیله نقلیه
فاصله تا ایستگاه راه آهن شهر مشهد : 42 دقیقه پیاده روی ؛ مسافت 3400 متر ، 11 دقیقه با وسیله نقلیه
فاصله تا مرکز خرید الماس شرق مشهد : 1 ساعت 50 دقیقه پیاده روی ؛ مسافت 8700 متر ، 24 دقیقه با وسیله نقلیه
فاصله تا نمایشگاه بین المللی مشهد : 3ساعت 42  دقیقه پیاده روی ؛ مسافت 18100 متر ، 24 دقیقه با وسیله نقلیه

- آدرس هتل: مشهد-خیابان اندرزگو-اندرزگو 12-مقابل بوستان نرگس-هتل آپارتمان مجید
- ساعت ورود این هتل 14 و ساعت تخلیه 12 میباشد.

امکانات عمومی هتل

هتل مشهد نزدیک حرم

آسانسور

نزدیک به مرکز شهر

نزدیک به بازار

لابی

کافی شاپ

رستوران

اینترنت

نزدیک به مراکز زیارتی

روم سرویس

صندوق امانات

امکانات عمومی اطاق ها

تلویزیون

یخچال

آب آشامیدنی

آشپزخانه

صبحانه

ناهار

شام

توالت فرنگی

اینترنت

سیستم تهویه مطبوع

شوفاژ

مبلمان

هتل ایران مشهد مشهد - خيابان خسروي نو - مقابل پمپ بنزين

3.6

بسیار خوب

شروع قیمت از:

2,834,000 1,800,000

فاصله تا حرم امام رضا مشهد: 1.28 کیلومتر ( 3 دقیقه )

ویژگی های هتل چهار ستاره ایران مشهد

هتل چهار ستاره تاپ ایران مشهد ویژه یک شب اقامت با صبحانه بوفه در اتاق یک نفره تنها با پرداخت ۱۴۹۰۰۰ تومان اما با ارزش ۲۸۳۴۰۰ تومان(۴۷% تخفیف)

هتل چهار ستاره تاپ ایران مشهد ویژه یک شب اقامت با صبحانه بوفه در اتاق دو نفره تنها با پرداخت ۲۳۹۰۰۰ تومان اما با ارزش ۴۶۸۷۰۰ تومان(۴۹% تخفیف)

هتل چهار ستاره تاپ ایران مشهد ویژه یک شب اقامت با صبحانه بوفه در اتاق سه نفره تنها با پرداخت ۳۴۹۰۰۰ تومان اما با ارزش ۵۷۷۷۰۰ تومان(۳۹% تخفیف)

هتل چهار ستاره تاپ ایران مشهد ویژه یک شب اقامت با صبحانه بوفه در آپارتمان دوخوابه(برای چهار نفر) تنها با پرداخت ۴۹۵۰۰۰ تومان اما با ارزش ۱۰۶۸۲۰ تومان(۵۳% تخفیف)

هتل چهار ستاره تاپ ایران مشهد ویژه یک شب اقامت فولبرد(صبحانه،ناهار،شام) تنها با پرداخت ۱۶۰۰۰۰ تومان اما با ارزش ۳۶۵۱۵۰ تومان(۵۶% تخفیف)

هتل چهار ستاره تاپ ایران مشهد ویژه یک شب اقامت فولبرد(صبحانه،ناهار،شام) در اتاق سینگل تنها با پرداخت ۱۹۹۰۰۰ تومان اما با ارزش ۴۱۴۲۰۰ تومان(۵۱% تخفیف)

 1. کارت‌خوان: دارد 1. جای پارک آسان: دارد 1. اینترنت: دارد • تعداد ستاره‌های هتل : ۴ • ساعت تخلیه اتاق : ۱۲ • ساعت تحویل اتاق : ۱۴ • مدارک شناسایی لازم : همراه داشتن کارت شناسایی معتبر الزامی است • حرم امام رضا علیه السلام: 5 دقیقه با ماشین

 • ورودی باب الرضا: 6 دقیقه با ماشین

 • ورودی باب الجواد: 8 دقیقه پیاده

 • بازار رضا مشهد: 9 دقیقه با ماشین

 • ایستگاه راه آهن شهر مشهد: 13 دقیقه با ماشین

 • پایانه مسافربری مشهد: 19 دقیقه با ماشین

 • فرودگاه مشهد: 21 دقیقه با ماشین

 • مرکز خرید الماس شرق مشهد: 23 دقیقه با ماشین

 • نمایشگاه بین المللی مشهد: 32 دقیقه با ماشین


توضیحات تکمیلی هتل چهار ستاره ایران مشهد

هتل چهار ستاره ايران مشهد. رزرو هتل ارزان مشهد

هتل چهار ستاره تاپ ایران مشهد، به دلیل نزدیکی به حرم مطهر امام رضا(ع) و بازارهای شناخته‌شده‌ی این شهر، در میان زائران بسیار محبوب است. این هتل چهارستاره اتاق‌ها و آپارتمان‌های لوکس و مرتبی را فراهم آورده تا شما با هزینه‌ای مناسب، اقامت و زیارتی دلچسب را تجربه کنید. رستوران و کافی‌شاپ هتل با غذاها و میان‌وعده‌های متنوع خود، پذیرایی دلچسبی از شما به عمل می‌آورند. آقایان نیز می‌توانند برای رفع خستگی و تمدد اعصاب سری به مجموعه تفریحات آبی هتل بزنند.

سفر به گوا هند

سفر به گوا هند

سفر به گوا هند
تور گوا، واقع در هند، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای گذراندن تعطیلات باشد. گوا، یک مقصد گردشگری کامل است، فراتر از سواحل زیبا؛ ترکیبی از فرهنگ هندی و پرتغالی، غذای دریایی، سواحل شنی، ورزش‌ها و تفریحات آبی. البته مهم‌ترین جاذبه‌ی این منطقه، سواحل شنی زیبا است. هر کدام از ساحل‌های این منطقه، حال و هوای خاص خود را دارند. هم سواحل شلوغ و پرجنب و جوش در گوا وجود دارد و هم سواحل دنج و آرام.

بسیاری از گردشگران این منطقه برای شرکت در کلاس‌های یوگا و مدیتیشن به گوا سفر می‌کنند. انجام ورزش‌های آبی مختلف مثل موج‌سواری، قایق‌سواری و رودگردی، از گوا یک مقصد گردشگری ورزشی کامل ساخته است.

غذای لذیذ یکی دیگر از دلایل جذب گردشگران به گوا است. عطر و طعم غذاهای این منطقه، هر گردشگری را شگفت‌زده می‌کند. آشپزی این منطقه هم، درست مثل فرهنگ و معماری آن، ترکیبی از آشپزی پرتغالی و هندی است. معماری باروک، کلیساهای دیدنی با نمای بیرونی سفید، قلعه‌های روبه‌ویرانی، آیین‌های رنگارنگ کاتولیک و موسیقی محلی، همگی یادگاری‌هایی از دوران حضور پرتغالی‌ها در این منطقه است.

در این راهنمای سفر، با نکات مهمی در مورد این منطقه و جاذبه‌های گردشگری آن آشنا می‌شویم. با کمک این نکات می‌توانید سفری عالی به گوا برنامه‌ریزی کنید و از سفر خود لذت ببرید.

گوا
اطلاعات ضروری | آب‌و‌هوا | بهترین زمان برای سفر | هزینه‌های سفر | صرفه‌جویی در هزینه‌ها | جاذبه‌ها | رژیم غذایی
اطلاعات ضروری
اختلاف ساعت با تهران

مرکز گوا در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +5:30 قرار دارد و ۲ ساعت و نیم از تهران جلوتر است.
زبان رسمی

زبان کونکانی
واحد پول

روپیه هند (INR)
نوع برق شهری

برق شهری در گوا ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و پریزها از نوع C، D و M است که در ادامه، تصویر آن را مشاهده می‌کنید:

برق شهری در گوا

برق شهری در گوا

برق شهری در گوا
کد کشور

+۹۱
شماره‌های اضطراری

۱۱۲
جهت رانندگی

چپ
فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه دابولیم
وضعیت آب‌ و‌ هوا

گوا

گوا در منطقه‌ای گرمسیری و در نزدیکی دریای عرب قرار دارد؛ در نتیجه به‌طور کلی در تمام طول سال دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. در گوا، ماه مه، گرم‌ترین ماه سال است و دمای هوا به ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و میزان رطوبت بسیار بالا است.
بهترین زمان برای سفر

فصل زمستان، بهترین زمان سفر به گوا است اما همین فصل، شلوغ‌ترین فصل سال در این شهر است. تابستان‌های گوا را بیشتر خانواده‌هایی که بچه دارند برای سفر انتخاب می‌کنند. در فصل بارندگی یا مانسون، گوا بسیار دیدنی می‌شود و گردشگری در مانسون، روزبه‌روز در حال پیشرفت است و طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. اما در این فصل، فرصت استفاده از برخی از تفریحات ساحلی را از دست می‌دهید چون در این فصل تعطیل می‌شوند، اما رودگردی یک فعالیت تفریحی جذاب است که در این فصل امکان تجربه‌ی آن برای گردشگران وجود دارد.
هزینه‌های سفر
هزینه‌ی هاستل

هاستل‌ها در گوا تنوع نسبتا خوبی دارند. برای یک شب اقامت در یک اتاق اشتراکی باید بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ روپیه بپردازید، قیمتی خوب برای آن دست افرادی که محدودیت بودجه‌ای زیادی دارند. اگر تمایل به ماندن در اتاق های خصوصی دارید، می توانید با پرداخت ۳۰۰ تا ۹۰۰ روپیه بستگی به جایی که در آن اقامت دارید، از یک اتاق خصوصی به همراه دو تخت بهره‌مند شوید.

گوا
متوسط قیمت مواد غذایی

خوشبختانه غذا و نوشیدنی در گوا قیمت‌های خوب و منطقی دارند که کیفیت خوب و طعم این غذاها که خصوصا با ذائقه‌ی ما ایرانی‌ها نسبتا سازگار است، ارزش آن را بالاتر می‌برد.

صبحانه: معمولا تعداد زیادی از هتل‌ها، یک وعده صبحانه‌ی ساده را به مشتریان ارایه می‌دهند. ضمنا تعدادی کافه و غذافروشی خیابانی وجود دارد که اگر نیاز دیدید، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. (۱۰۰ تا ۱۸۰ روپیه)

ناهار: از آنجایی که گوا شهرهای زیادی دارد، مشکل بتوان نرخی ثابت از قیمت‌ها را ارایه داد. اما در هرصورت کلبه‌هایی ساحلی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها غذاهایی خوب و ارزن تهیه کنید. (۱۵۰ تا ۲۵۰ روپیه)

شام: برای کسانی که محدودیت بودجه‌ای دارند، انتخاب‌های زیادی وجود دارد. اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقه‌مند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود ۱۷۰۷ و ۱۲۳۵ روپیه تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.
هزینه حمل و نقل

اگرچه گوا سیستم حمل و نقل پیشرفته‌ای ندارد، اما با این وجود سفر به اطراف آن نسبتا آسان است چرا که شبکه‌ی جاده‌ای گسترده‌ی آن اکثر نقاط این ایالت را از طریق ماشین قابل دسترسی و به هم متصل می کند. نرخ انواع وسیله‌ی نقلیه به شرح زیر است:

کرایه تاکسی از فرودگاه تا سواحل محبوب ۱/۲۰۰ تا ۱/۳۰۰ روپیه
تاکسی از ایستگاه قطار تا سواحل ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ روپیه
۳ کیلومتر جابجایی با کالسکه ۶۰ تا ۱۲۰ روپیه
کرایه اتوبوس‌های عمومی ۸ تا ۲۰ روپیه
اجاره موتور سیکلت (هر روز) ۲۰۰ تا ۳۰۰ روپیه

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

به‌طور معمول گوا مقصدی تقریبا ارزان محسوب می‌شود. با این وجود بد نیست به توصیه‌های زیر برای کمتر شدن هزینه‌ها، نیم نگاهی بیاندازید.
به جای رستوران، در کلبه‌های ساحلی غذا میل کنید

در سفر به گوا، اگر دنبال جایی برای تفریح و سرگرمی هستید، نیازی نیست به غیر از ساحل به جای دیگری فکر کنید. کلبه‌های ساحلی معمولا غذاهای خوشمزه‌ی محلی را با قیمت‌های کمتری نسبت به رستوران‌ها به فروش می‌رسانند. اگر به غذاهای دریایی علاقه داشته باشید، می‌توانید همزمان با تماشای آبی بیکران دریا به خوردن غذای مورد علاقه‌تان مشغول شوید و در عین حال در هزینه ها هم صرفه‌جویی کنید.
به جای هتل، در کلبه‌های روستایی اقامت کنید

اگر دوست دارید برای چند روز هم که شده، مانند محلی‌های این منطقه زندگی کنید و به علاوه هزینه‌هایتان را پایین بیاورید، می‌توانید از مردم روستایی کلبه یا خیمه‌هایشان را با قیمت هایی بسیار مقرون به صرفه اجاره کنید.
جاذبه‌های گردشگری

گوا یکی از مقصدهای گردشگری محبوب به خصوص برای دوستداران ساحل است. البته گوا غیر از ساحل، آفتاب، شن و دریا، جاذبه‌های دیگری هم دارد. پس، اگر روزی به گوا سفر کردید، فقط دنبال جاذبه‌های ساحلی نباشید و برای سر زدن به سایر دیدنی‌های این شهر بندری هم وقت بگذارید.

در ادامه با چند مورد از جاذبه‌های گردشگری گوا آشنا می‌شویم.
ساحل Calangute، متفاوت از همه‌ی ساحل‌هایی که دیده‌اید

ساحل Calangute یکی از محبوب‌ترین سواحل گوا و بزرگ‌ترین ساحل در شمال ایالت گوا است. این ساحل، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است و هم اهالی منطقه و هم گردشگران بین‌المللی از آن استقبال می‌کنند. در ماه‌های شلوغ گردشگری، این ساحل پر از گردشگر می‌شود که هر کدام از گوشه‌ای از این کره‌ی خاکی، به این منطقه سفر کرده‌اند؛ یکی از شلوغ‌ترین و تجاری‌ترین سواحل هند. در این ساحل، انواع متعددی از تفریحات آبی را می‌توانید تجربه کنید و از نظر امکانات تفریحی و سرگرمی‌های آبی، هیچ محدودیتی در این ساحل وجود ندارد.

هر کسی که به گوا سفر می‌کند، حتما برای سر زدن به این ساحل وقت می‌گذارد. این ساحل در بین مردم با نام ملکه‌ی ساحل‌ها مشهور است.
قلعه‌ی آگوادا (Aguada)، سفری به قلب تاریخ

گوا

این قلعه‌ی قرن هفدهمی پرتغالی، که به خوبی حفظ و نگهداری شده است، در ساحل سینکریم در شمال گوا قرار دارد. این قلعه که به عنوان یک قلعه‌ی دفاعی در برابر هلندی‌ها ساخته شده بود، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین قلعه‌های نظامی پرتغالی‌ها بود. اطراف این قلعه با برج و باروهای مستحکم و خندق‌های خشک، احاطه شده است. درون این قلعه دو جاذبه وجود دارد که باید ببینید؛ یکی برج فانوس دریایی ۱۳ متری که در سال ۱۸۶۴ ساخته شده است و دیگری یک آب‌انار طاق‌دار که ظرفیت ۱۰ میلیون لیتر آب را دارد. از این آب‌انبار، آب آشامیدنی مورد نیاز برای کشتی‌هایی که در ساحل توقف می‌کردند، فراهم می‌شده است.

گوا

برخی از بناهای تشکیل‌دهنده‌ی قلعه، شکل و شمایل اصلی خود را حفظ کرده‌اند. بعضی از آن‌ها در یک دوره‌ی زمانی، به‌عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفتند و بزر‌گ‌ترین زندان گوا را تشکیل داده بودند. قلعه‌ی آگوادا یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری گوا است.
قلعه‌ی چاپورا (Chapora)، قلعه‌ی محبوب بالیوود

این قلعه به‌عنوان یک قصر در فیلم‌برداری فیلم‌های بالیوود مورد استفاده قرار گرفته است و بیشتر اهالی هند، آن را با فیلم Dil Chahta Hai می‌شناسند. این قلعه در دهانه‌ی رود چوپا به عنوان یک قلعه‌ دفاعی ساخته شده است. امروزه بخش‌های زیادی از این قلعه رو به نابودی است، اما هنوز هم چشم‌اندازهای زیبایی از خط ساحلی دارد. همین چشم‌اندازها به تنهایی کافی است تا مشتاقان عکاسی، برای بازدید از این قلعه، وقت بگذارند.
کلیسای Bom Jesus، نمادی از تنوع مذهبی در گوا

وجود کلیساها در گوا، نشانه‌ای از دوران استعمار پرتغال است. این بناهای تاریخی، بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ این منطقه را تشکیل می‌دهند. کلیساهایی که طی قرن‌ها ساخته شده‌اند و معماری آن‌ها بسیار شگفت‌انگیز است و این بناهای دیدنی را به جایی فراتر از یک پرستشگاه ساده تبدیل کرده است. یکی از محبوب‌ترین کلیساهای گوا، کلیسای Bom Jesus، یکی از آثار به ثبت رسیده در فهرست میراث جهانی یونسکو است.
غارهای پانداوا (Pandava) و آبشار Arvalem، تماشای زیبایی طبیعت

در ۹ کیلومتری جنوب Bicholim، در شمال گوا، مجموعه‌ی آبشار و غارها قرار گرفته‌اند. آبشار ارتفاعی معادل ۵۰ متر دارد. در کنار آبشار یک پارک ساخته شده که چشم‌انداز زیبایی از آبشار را می‌توانید در آن تماشا کنید.
معبد Mangeshi

گوا

گوا زمانی مستعمره‌ی پرتغال بوده و به همین دلیل کلیساهای مشهور زیادی دارد. علاوه بر کلیسا، در گوا، معابد زیبا و مساجد دیدنی متعددی هم دیده می‌شود. منطقه‌ی پوندا در گوا، به‌خاطر یک مسجد قرن شانزدهمی به نام Safa Shahouri مشهور است. علاوه بر این مسجد، یک معبد به نام معبد Mangesh دارد که به شیوا، یکی از خدایان آیین هندو، تقدیم شده است.

گوا

این معبد قدیمی ۴۵۰ ساله، جاذبه‌های متعددی دارد از جمله برج فانوس ۷ طبقه، یک محفظه‌ی آب بزرگ و فضای داخلی و تزیینات معبد. این معبد، روی تپه‌ای کوچک واقع شده و یکی از بزرگ‌ترین معابد گوا است. به‌خاطر تعدد کلیساها و معابد، گوا یکی از مقصدهای گردشگری محبوب برای سفرهای زیارتی است.
آبشار دودهساگار (Dudhsagar)

گوا

نام این آبشار را اگر تحت‌اللفظی ترجمه کنیم، به معنای دریای شیر است. این آبشار، چهارمین آبشار بلند در هندوستان است و در ۴۶ کیلومتری از Madgaon قرار دارد. بعد از فصل بارندگی یا مانسون، زمانی که این آبشار حسابی با آب باران تغذیه می‌شود، به اوج شکوه و زیبایی خود می‌رسد. یک پل خط آهن در این منطقه وجود دارد که درست از مقابل آبشار می‌گذرد.

گوا

قطارهای مسافربری هنگام حرکت از مقابل این آبشار سرعت خود را کم می‌کنند تا مسافران بتوانند منظره‌ی زیبای آبشار را ببینند و لذت ببرند. متاسفانه هیچ سکوی بازدید یا مکانی برای گردشگران در نظر گرفته نشده است که بتوانند چشم‌اندازی زیبا و کامل از این آبشار را تماشا کنند. برخی از افراد در ایستگاه قطار Dudhsagar پیاده می‌شوند و مسافتی را به عقب برمی‌گردند تا به آبشار برسند.
سواحل Ashwem و Arossim، لذت بردن از آفتاب ساحل

بعضی از افراد سواحل شلوغ را دوست دارند و جای خلوت و دنج را ترجیح می‌دهند. اگر شما از این دسته هستید، ساحل Ashwem برای شما مناسب است و چون واهه‌ای خلوت، در گوشه‌ای دنج و آرام قرار گرفته است. این ساحل در شمال گوا قرار داد و با دیگر سواحل این منطقه کاملا متفاوت است. سواحل شنی زیبا، تمیز و آرام در کنار رستوران‌ها و هتل‌های ساحلی در این منطقه منتظر حضور گردشگران است.

ساحل Arossim یکی دیگر از سواحل آرام گوا است که در مناطق جنوبی قرار داد. این ساحل در ۱۲ کیلومتری Margao قرار دارد؛ بهشتی آرام با شن‌های سفید و درختان نخل. علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، کلبه‌های ساحلی این منطقه مشهور است. این کلبه‌ها علاوه بر چشم‌اندازهای زیبا، به‌خاطر غذای فوق‌العاده‌ی هندی و بین‌المللی شهرت دارند.
موزه هوانوردی دریایی

این موزه که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته است، یکی از معدود نمونه‌های موزه‌های هوانوردی دریایی در آسیا و تنها نمونه در هند است. این موزه به دو بخش روباز و سرپوشیده تقسیم می‌شود. انواع مختلف هواپیما، موشک، بمب، اسلحه، ابزارهای حفاظتی، چتر نجات و لباس‌های خلبانان در این مجموعه نگهداری می‌شود. اگر به صنایع دفاعی علاقه دارید، در سفر به گوا حتما برای بازدید از این موزه وقت بگذارید.
پارک ملی مولم (Mollem)، در جست و جوی گربه‌های وحشی

پارک ملی مولم، در منطقه‌ی Ghats غربی، قرار گرفته و در وسعتی معادل ۲۴۰ کیلومترمربع، گسترده شده است. این پارک، میزبان گونه‌های متعددی از گربه‌های وحشی، پرندگان، انواع مار و حتی تنوع وسیعی از پروانه‌ها است. علاوه بر حیات وحش، این پارک به داشتم مسیرهای پیاده‌گردی جذاب شهرت دارد و به‌خاطر معبدی به نام Tambdi Surla Mahadev که قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی برمی‌گردد.
منطقه‌ی Fontainhas، ورود به یک دنیای جدید

محله‌ی لاتین گوا یا Fontainhas، انگار به گوشه‌ای دیگر از دنیا تعلق دارد، شاید اروپا؛ ولی هر چه که هست، انگار از هند جدا است. خیابان‌های باریک و پرپیچ و خم، ساختمان‌های رنگ‌آمیزی شده با رنگ‌های روشن و زیبا با بالکن‌های دیدنی و بام‌های قرمز، منظره‌ای زیبا را در این گوشه از گوا ایجاد کرده است. حتی پلاک خانه‌ها، مثل تابلوهای کوچک و هنری زیبا است. حال و هوای مدیترانه‌ای در سراسر این محله وجود دارد. اسم این محله از عبارت Fonte Phoenix گرفته شده است؛ نام مخزن آبی که در دوران استعمار پرتغال اینجا ساخته شده بود.
قلعه‌ Reis Magos

این قلعه، قدیمی‌ترین قلعه در گوا است که اخیرا مرمت شده و شکوه سابق خود را باز یافته است. این بنا در آغاز به عنوان محل اقامت اشراف و بزرگان مورد استفاده قرار می‌گرفته و بعدها به قلعه‌ی نظامی تبدیل شده است. برای مدتی تا همین اواخر، از قلعه به‌عنوان زندان استفاده می‌کردند. دیوارهای قرمز رنگ این بنا را احاطه کرده‌اند و برج‌های بازبینی به سبک پرتغالی بخشی از این قلعه است. از فراز این قلعه می‌توانید چشم‌اندازهای زیبایی از محیط اطراف را تماشا کنید. کلیسایی به همین نام، در نزدیکی قلعه قرار دارد.
بازار شبانه‌ی Arpora

در این شهر ساحلی زیبا، گشت و گذار در بازارهای محلی، بخش مهمی از تجربه‌ی گردشگران را تشکیل می‌دهد. این بازار شبانه امروزه به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگران گوا تبدیل شده است؛ بازاری که هر هفته شنبه‌ها از ۶ بعدازظهر تا اواخر شب، فعالیت می‌کند. در این بازار می‌توانید غرفه‌های فروش غذا را ببینید که تنوع بی‌نظیری از غذاهای خیابانی را عرضه می‌کنند. یک استیج مرکزی در بازار وجود دارد که محل برگزاری نمایش‌ها و کنسرت‌های زنده است.
شهر پانجی

گوا

پانجی، مرکز ایالت گوا، یکی از مقصدهایی است که سر زدن به آن، به همه‌ی گردشگران ایالت گوا، توصیه می‌شود. این شهر میزبان سواحل، رستوران‌ها، باغ‌ها و بازارهای محلی شلوغ است. این شهر جمعیتی در حدود ۴۰ هزار نفر دارد. به قدر کافی بزرگ هست که برای سفر به آن برنامه‌ریزی کنید و البته آن‌قدری نیست که در آن گم نشوید.
ساحل Palolem

گوا

این ساحل بکر و زیبا در جنوب گوا قرار دارد. ساحلی هلالی شکل که در گوشه و کنار آن، کلبه‌های ساحلی زیبا دیده می‌شود.

خلیج پالولم هندوستان

جریان‌های آب در این ناحیه بسیار ملایم است و همین مسئله باعث شده که جای مناسبی برای شنا کردن باشد. علاوه بر گردشگران، اهالی این منطقه و ماهیگیران محلی از این ساحل استقبال می‌کنند.
بازار محلی Anjuna

گوا

اگر در سفر به گوا دوست دارید گشتی در بازارهای محلی بزنید و خرید کنید، این بازار محلی بهترین انتخاب است. بازار روزهای چهارشنبه برپا می‌شود، پر از غرفه‌های رنگارنگ و شلوغ است و کالاهای متنوعی برای فروش عرضه می‌شود.

گوا

از ادویه‌جات، وسایل تزیینی و خرت و پرت آشپزخانه گرفته تا لباس و ماهی و غذای تازه. علاوه بر خرید کردن، در این بازار از خوردن غذای لذیذ و گوش دادن به موسیقی لذت می‌برید. این بازار در فصل گردشگری گوا یعنی از اکتبر تا آوریل برپا می‌شود.
منطقه‌ی قدیمی گوا

قدمت این منطقه‌ی قدیمی شهر به دوران استعمار پرتغال برمی‌گردد. این بخش، برای مدت چند قرن، پایتخت بوده و اکنون میزبان صومعه‌ها و کلیساهای متعدد است. بخش قدیمی گوا توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی برگزیده شده است. هر ساله هزاران توریست و زائر، به این منطقه سفر می‌کنند.
پناه‌گاه پرندگان دکتر سلیم علی

گوا مملو از پرندگان مختلف است و همین موضوع از آن مکانی عالی برای سپری کردن یک صبح نشاط‌آور به همراه دوربین دوچشمی ساخته است. یکی از این نقاط پناهگاه پرندگان دکتر سلیم علی است که به افتخار پرنده‌شناس برجسته‌ی گوایی به این نام خوانده می‌شود. بهترین راه برای گشت و گذار در این منطقه استفاده از یک قایق است. شما باید از میان جنگل‌های مردابی عبور کنید تا به پرندگان برسید. در سر راه ممکن است با کروکودیل‌ها هم برخورد کنید! بهترین زمان برای تماشای پرندگان اوایل صبح، در ماه‌های نوامبر تا فوریه است. (به خصوص برای مهاجرت زمستانی پرندگان)

گوا
رژیم غذایی

گوا، ترکیبی از شرق و غرب است؛ این نکته را علاوه بر فرهنگ، در آشپزی این کشور هم می‌توان دید. اگر به نواحی روستایی سفر کنید، خواهید دید که اهالی روستاها هنوز هم از ظروف گلی و هیزم برای پخت و پز استفاده می‌کنند. گرچه امکانات مدرن برای آشپزی وجود دارد، شیوه‌های سنتی، عطر و طعم دیگری به غذاهای گوا می‌دهد.

غذای گوا

در آشپزی این منطقه، دمای آتش، اهمیت زیادی دارد. بعضی از غذاها با شعله‌ی ملایم و بعضی از آن‌ها با شعله‌ی بسیار زیاد آماده می‌شوند. مواد اولیه‌ی غذایی، تنوع زیادی دارند؛ از میگو گرفته تا گوشت گوساله، مرغ و انواع سبزیجات. غذاهای گیاهی زیادی در رژیم غذایی این منطقه وجود دارد. در گوا، با وجود تنوع غذایی، مطمئنا از غذا خوردن لذت می‌برید و طعم‌های متفاوت و جدید را تجربه خواهید کرد.

در ادامه با چند غذای مشهور منطقه‌ی گوا اشنا می‌شویم که در سفر به گوا، این فرصت را دارید تا آن‌ها را امتحان کنید و لذت ببرید.
Bebinca

مشهورترین شیرینی گوا، Bebinca نام دارد. دسری متشکل از کیکی چند لایه که از تخم‌ مرغ، شیر نارگیل، شکر و روغن حیوانی تهیه می‌شود. تهیه کردن این دسر به بهترین شکل ممکن، یک هنر در بین اهالی گوا محسوب می‌شود. برای تهیه‌ی آن، صبر و حوصله‌ی زیادی نیاز است. چون زمانی می‌توان یک لایه به کیک اضافه کرد که لایه‌ی قبلی کاملا پخته باشد. این دسر را هم سرد و هم گرم سرو می‌کنند و به‌طور سنتی معمولا در کریسمس آماده می‌شود.
Ambot Tik

این غذای لذیذ، مانند بسیاری از غذاهای هندی، پرادویه و طعم‌دار است. برای طعم دادن به این غذا، از فلفل چیلی قرمز خشک شده و تمر هندی استفاده می‌کنند. این غذا با ماهی درست می‌شود و معمولا از کوسه ماهی یا گربه ماهی استفاده می‌کنند. این غذا غالبا با برنج سرو می‌شود.
Crab Xec Xec

در گوا می‌توانید انواع و اقسام غذاهای دریایی را نوش جان کنید. در بیشتر مناطق گوا، غذای دریایی به راحتی پیدا می‌شود به‌خصوص در نواحی ساحلی. این خوراک دریایی هم با پودر نارگیل، گشنیز و انواع ادویه‌های دودی طعم‌دار می‌شود. این غذای لذیذ و پرادویه را معمولا با برنج سرو می‌کنند یا با نان می‌خورند.
برنج و کاری ماهی

این غذا یکی از غذاهای اصلی در گوا است و در زبان محلی به آن xitt coddi می‌گویند. خوراکی که رنگ زرد و قرمز دارد و این رنگ جذاب و اشتهابرانگیز به خاطر وجود زردچوبه و چیلی است. این غذای پرادویه و تند و تیز، با انواع ماهی‌ها تهیه می‌شود اما ماهی خال‌خالی از سایر انواع ماهی برای تهیه‌ی این غذا، محبوب‌تر است. این غذای سنتی گوایی، با برنج سفید دم کرده سرو می‌شود.
Chicken Cafreal

این خوراک پرادویه‌ی مرغ با موادی مانند گشنیز، لیمو، چیلی سبز، فلفل قرمز و نعنا طعم‌دار می‌شود. آن را هم در فر و هم در ماهیتابه می‌پزند و در واقع سرخ می‌کنند. اصلیت این غذا برای آفریقا است و معمولا آن را با انواع سالاد سبزیجات سرو می‌کنند.
Mackerel Reacheado

این غذا در واقع نوعی ماهی شکم‌پر است. برای تهیه‌ی آن، بخشی از بدن ماهی را برش می‌زنند و با ادویه‌ای شامل چیلی تند پر می‌کنند. این ادویه غیر از چیلی چیزهای دیگری مثل زنجبیل و سیر هم دارد. در نهایت، ماهی را بعد از طعم‌دار کردن، در ماهیتابه سرخ می‌کنند.
Sanna

این نان سفید و حجیم با نارگیل تهیه می‌شود. ماده‌ی اصلی تشکیل‌دهنده‌ی آن آرد برنج است. خمیر این نان را بعد از آماده شدن، می‌پزند. این نان را معمولا برای مهمانی‌ها و موقعیت‌های خاص آماده می‌کنند. نان را با بیشتر خوراک‌های گوایی یا با فنجانی چای هندی می‌توان سرو کرد.
رستوران‌های گوا

غذای گوا

گوا یک منطقه‌ی توریستی محبوب است. در نتیجه، در آن انواع رستورن‌ها پیدا می‌شود. هم غذاهای اصیل گوا و هم بهترین غذاهای بین‌المللی در این رستوران‌ها سرو می‌شود. چند نمونه از رستوران‌های گوا را معرفی می‌کنیم.
رستوران Upper House

این رستوران شیک و مجلل در مرکز گوا قرار دارد و متخصص انواع غذاهای سنتی و اصیل گوا است. این رستوران، سه تالار و یک کافه‌تریا مشرف به خیابان‌های شلوغ شهر دارد. در این رستوران می‌توانید مشهورترین غذاهای اصیل گوا و غذاهای متاثر از فرهنگ پرتغالی را نوش جان کنید.
رستوران Hotel Venite

این رستوران افسانه‌ای از سال ۱۹۵۵، یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین رستوران‌های گوا است که غذای سنتی سرو می‌کند. انواع غذاهای دریایی، غذاهای متاثر از فرهنگ پرتغالی و غذاهای گیاهی لذیذ در منوی این رستوران وجود دارد. تراس‌های کوچک این رستوران با نوری ملایم به زیبایی روشن و تزیین می‌شود. دیوارهای رستوران با نقاشی‌های زیبا و هنر گوایی، مزین شده‌اند.
باغ‌های توسکانی (Tuscany Gardens)

اگر از غذاهای پرادویه جنوب هند خسته شدید، می‌توانید در این رستوران دنج و رمانتیک، بهترین غذاهای ایتالیایی را نوش جان کنید. این رستوران در سال ۲۰۰۷ افتتاح شده است. پیتزاهای لذیذ و انواع پاستاهای خانگی تنها غذاهایی نیستند که در منوی این رستوران دیده می‌شود. انواع غذاهای سنتی و دریایی هم در منوی باغ‌های توسکانی وجود دارد. قیمت غذاهای رستوران کاملا معقول است.
رستوران Bhatti Village

این رستوران که به صورت خانوادگی اداره می‌شود، بهترین غذاهای سنتی گوا را با عطر و طعم خانگی به مهمانان عرضه می‌کند. این رستوران منوی ثابتی ندارد و غذاهای آن مطابق با فصل تغییر می‌کند. آثار هنری و اشیای عتیقه، این رستوران را به زیبایی تزیین کرده است.
آشپزخانه‌ی مامان

همان‌طور که از اسم این رستوران مشخص است، بهترین غذاهای محلی با عطر و طعم خانگی را می‌توانید اینجا نوش جان کنید. غذاهای خاص از گوشه و کنار گوا در این رستوران برای مهمانان سرو می‌شود. بعد از سال‌ها تحقیق و بررسی، صاحبان این رستوران یک منوی خاص و غیرمعمول برای غذاخوری خود ارائه کرده‌اند. این منو ترکیبی از غذاهای هندی و غذاهای تاثیرگرفته از آشپزی پرتغالی است. غذای خاص این منو، غذایی به نام bimbli udamehti است؛ یک غذا گیاهی که با نارگیل کبابی و ادویه‌جات فراوان تهیه می‌شود و یکی از غذاهای محبوب خانواده‌های هندو است.
منبع:کجارو